آبسلانگ

تومان - تومان

آبسلانگ 

آبسلانگ یک ابزار پزشکی بسیار ساده است که جهت انجام معاینات و یررسی حلق بیماران استفاده می‌شود. در واقع این ابزار جهت جلوگیری از بالا آمدن زبان بیمار در هنگام معاینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظاهر آبسلانگ شباهت بسیار زیادی به چوب بستنی دارد اما تنها برای معاینه گوش، حلق و بینی از آن استفاده می‌شود. این وسیله در کلیه مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مطب‌ها کاربرد زیادی دارد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با این وسیله پزشکی کاربردی بیشتر آشنا شوید.

 

انواع آبسلانگ

به طور کلی ابزارها و وسایل مربوط به مراکز پزشکی توسط سازمان بهداشت جهانی به سه گروه یا کلاس I، II و III تقسیم‌بندی شده‌اند. این تقسیم‌بندی‌ها بر طبق میزان خطرناک بودن محصول و آسیب‌های جانبی آن انجام می‌گیرد. این تقسیم‌بندی به این صورت است که هر چه کلاس ابزار بالاتر باشد یعنی خطر بیشتری برای بیمار دارد و باید با مراقبت و احتیاط بیشتر از آن استفاده شود. آبسلانگ‌های چوبی نیز جزو کلاس I محسوب می‌شود؛ بنابراین خطری برای بیمار ایجاد نمی‌کنند و نیاز نیست پزشک در هنگام استفاده خیلی مراقب باشد. اما توجه داشته باشید که  این وسیله یک بار مصرف است، یعنی پس از استفاده باید دور انداخته شود تا موجب انتقال بیماری نشود. از آبسلانگ‌ها اندازه و فرم‌های گوناگونی در بازار وجود دارد که به شرح زیر هستند:

آبسلانگ چوبی

ظاهر این أبسلانگ بسیار شبیه به چوب بستنی است و چوب آن را از درختان بالسا یا توس تهیه می‌کنند. به علت نازک بودن و ظرافت زیاد این آبسلانگ استریل کردن آن کمی دشوار است؛ یه همین علت می‌توان تنها یک بار آن استفاده کرد و سپس دور انداخت. این ابزار امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد که یکی از دلایل آن قیمت مناسب آن است.

آبسلانگ نوری

در حال حاضر دپرسور نوری از مدرن‌ترین نوع آبسلانگ به شمار می‌رود که از طراحی ویژه‌ای برخوردار است. آبسلانگ نوری معمولا جهت معاینات دهان و دندان در کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این نوع از آبسلانگ پزشک می‌تواند به واسطه نوری که آبسلانگ دارد معاینه دهان و دندان‌‌ها را به صورت دقیق‌تری انجام دهد. آبسلانگ‌های نوری تا چندین بار قابل استفاده هستند؛ البته پزشک باید پس از هر بار معاینه، جهت جلوگیری از انتشار بیماری‌های مختلف و عفونت آبسلانگ را به خوبی استریل کند.

آبسلانگ کودکان

این نوع از آبسلانگ‌ها در ابعاد کوچک‌تر تولید می‌شوند. یکی از خصوصیات ویژه آبسلانگ کودکان، طعم‌دار بودن آن‌ها است تا کودک به واسطه طعم خوب آن به پزشک اجازه معالجه را بدهد. از این نوع آبسلانگ برای معاینه بهداشت دهانی کودکان در مدارس و مهدکودک‌ها توسط مربی بهداشت نیز استفاده می‌شود.

آبسلانگ استریل

آبسلانگ استریل تنها برای معاینه نقاط خاص و حساس بدن که احتمال وجود عفونت در آن زیاد است کاربرد دارد. این نوع آبسلانگ به صورت جداگانه و تکی، بدون لاتکس در بسته بندی‌های مخصوص قرار داده می‌شوند.

آبسلانگ فلزی

آبسلانگ از نوع فلزی را می‌توان چندین بار استفاده کرد، اما پس از هر بار مصرف باید به خوبی استریل شوند تا موجب انتشار بیماری و عفونت نشوند. آبسلانگ فلزی معمولا در داندان پزشکی‌ها و جراحی کاربرد زیادی دارند. آبسلانگ‌های فلزی طبق استانداردهای (GMP) تولید می‌شوند. در هنگام خرید به نشانه تاییدیه FDA روی بسته‌بندی دقت کنید.

آبسلانگ پلاستیکی

آبسلانگ از نوع پلاستیکی از خصوصیات ویژه‌ای چون فاقد شیار روی سطح، سطح صاف، قیمت پایین، انعطاف پذیری، وجود انحنا بر روی دسته برخوردار است. همچنین این آبسلانگ استحکام بیشتری نسبت به نوع آبسلانگ چوبی دارد که این ویژگی آن را به وسیله‌ای محبوب در نزد پزشکان و بیماران تبدیل کرده است. آبسلانگ‌های پلاستیکی از جنس پلی استاریرن هستند.

خرید آبسلانگ

آبسلانگ به دلیل کاربرد زیادی که دارد و همچنین سهولت استفاده از آن متقاضیان زیادی دارد. علاوه بر این موارد به علت اینکه یک بار مصرف‌اند از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند. جهت خرید آبسلانگ چوبی با قیمت مناسب و مقرون به صرفه می‌توانید به وب‌سایت طب پایتخت مراجعه کنید.

آبسلانگ‌ها معمولا به طور عمده خرید و فروش می‌شوند. بنابراین طبیعتا بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی به دنبال آبسلانگ مناسب با بهترین قیمت هستند. شما از طریق وب‌سایت طب پایتخت می‌توانید با نازل‌ترین قیمت، تجهیزات پزشکی مورد نیازتان را خریداری کنید.

نکات استفاده از آبسلانگ

همان‌طور که می‌دانید این وسیله با مخاط سطحی دهان و همچنین مجرای گوارشی بیمارها در تماس است، بنابراین باید به صورت ویژه‌ای از آن نگهداری شود تا به تمیزی و استریل بودن آن‌ها لطمه وارد نشود. در هنگام استفاده از آبسلانگ حتما از دستکش استفاده شود. پس از استفاده از آبسلانگ آن را از محیط دور‌ کنید و‌ دیگر از آن استفاده نکنید.

عوامل مؤثر بر قیمت آبسلانگ

آبسلانگ ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که دو نوع رایج‌تر آن آبسلانگ پلاستیکی و آبسلانگ چوبی است. این دو نوع بازار تقاضای بیشتری نسبت به سایر مدل‌های آبسلانگ دارند. آبسلانگ پلاستیکی معمولا هزینه بیشتری دارد و از این رو که پزشکان می‌خواهند به طور مداوم از این وسیله پزشکی استفاده کند، استفاده از آبسلانگ پلاستیکی می‌تواند برای طبیعت مضر باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که از نوع چوبی آن استفاده کنید. همچنین قیمت آبسلانگ چوبی مقرون به صرفه‌تر است و از سوی دیگر به طبیعت نیز آسیبی وارد نمی‌کند.

آبسلانگ برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

  • جهت مخلوط کردن یا ترکیب کردن مواد و کرم‌های بهداشتی
  • معاینه گلو، حلق و دهان بیماران
  • انجام تست شکستگی فک
  • ساخت پماد و دارو
  • انجام تست گرفتگی عضلات
  • پخش کردن مواد روغنی
  • نوع چوبی آبسلانگ در جعبه کمک‌های اولیه نیز کاربرد دارد.

سخن آخر

استفاده از آبسلانگ باعث رعایت بهداشت، جلوگیری از انتشار و انتقال بیماری، حفاظت از سلامت کادر درمان در هنگام معاینه و همچنین مانع از پیشرفت بیماری می‌شود. به همین دلیل آبسلانگ‌ها وسیله‌ای بسیار پرکاربرد در مطب‌های پزشکی، دندانپزشکی و بیمارستان‌ها هستند. علاوه بر این با معاینه دهان بیمار به کمک آبسلانگ، این امکان برای پزشک فراهم می‌شود تا هر نوع بیماری عفونی و درحال توسعه را با دقت معاینه کند و مانع از گسترش و انتشار عفونت و بیماری شود. بنابراین همه بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی و درمانی موظف‌اند تجهیزات این چنینی را داشته باشند تا از خطر انتشار بیماری‌های عفونی در امان بمانند.