دستکش وینیل

تومان - تومان

دستکش وینیل

یکی از محصولات پرکاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی دستکش وینیل است. دستکش‌های وینیل یکی از پرفروش ترین انواع دستکش یک‌بار مصرف به حساب می‌آید. دست‌ها به دلیل این‌که در طول روز با سطوح مختلفی تماس پیدا می‌کنند؛ در معرض آلودگی با عوامل گوناگونی قرار می‌گیرد؛ بنابراین استفاده از دستکش در موقعیت‌های مختلف به خصوص بعد از همه گیری بیماری کرونا بسیار گسترش یافته است. در ادامه به معرفی و بررسی انواع دستکش‌های وینیل و خرید آن‌ها می‌پردازیم.

انواع دستکش وینیل

دستکش وینیل یکی از پرکاربرد‌ترین دستکش‌های یکبار مصرف مورد استفاده در پزشکی است. این نوع دستکش در مقایسه با دستکش لاتکس ویژگی‌هایی همچون خاصیت کشسانی پایین و قابلیت تعریق دارد؛ ولی در مقابل با توجه به ساختار و جنس خاصی که دارد نوعی دستکش ضد حساسیت به شمار می‌آید که برای افرادی که پوست حساسی دارند یا در حین معاینه و درمان بیماران دارای مشکلات پوستی به استفاده از این نوع دستکش توصیه می‌شود.

این نوع دستکش، از جنس پلی مر PVC  یا پلی وینیل کلرید ساخته شده است که وجود این پلی مر در ساختار دستکش سبب می‌شود خاصیت کشسانی آن پایین‌تر باشد ولی در مقابل از مقاومت بالایی برخوردار باشد. وجود خاصیت کم کشسانی و نچسبیدن کامل آن به پوست دست از قسمت داخل، سبب می‌شود؛ که این دستکش‌های وینیلی برای اقداماتی که نیاز به دقت زیاد و حس لامسه قوی است.

برای مثال انجام خدمات دندانپزشکی یا در حین رگ گیری استفاده از این نوع دستکش‌ها توصیه نمی‌شود؛ همچنین به دلیل وجود فاصله بین دستکش و دستان امکان عرق کردن دست‌ها  در استفاده طولانی مدت از دستکش وجود دارد و به همین دلیل نمیخوان از این نوع دستکش در مدت زمان طولانی چند ساعته استفاده کرد. دستکش‌های وینیل به اسم دستکش آزاد معروف هستند چرا که وجود فاصله بین دستکش و دستان ازادی عمل را برای فرد ایجاد می‌کند و به همین سبب کار کردن با آن نیز راحتی مخصوصی دارد. در حالت کلی این دستکش‌ها بر اساس سایز، به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند تا برای مصرف همه افراد کاربرد مناسب را داشته باشند.

  • سایز بزرگ
  • سایز متوسط
  • سایز کوچک

 خرید دستکش وینیل

با توجه به این‌که دستکش‌های وینیل کاربرد‌های زیادی دارد و استفاده از آن تنها محدود به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نمی‌شود و حتی در منازل نیز به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. توجه به مشخصات انواع مختلف دستکش‌های وینیل و بررسی هر یک از آن‌ها باعث می‌شود شما بتوانید یک خرید خوب تجربه کنید. به همین دلیل توصیه می‌شود که به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید.

در این وب سایت ویژگی و مشخصات هر یک از کالا‌ها مشخص شده است و به دلیل تفکیک بندی که در این وب سایت وجود دارد و به سرعت می‌توانید به محصول مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. نه تنها مشخصات هر کالا بلکه قیمت به روز آن نیز در وب سایت موجود است.

امکان خرید آنلاین و ارسال سریع نیز برای شما فراهم شده است و به دلیل وجود قابلیت‌های مختلفی نظیر کیفیت و اصالت کالا برای همه محصولات، خرید دستکش وینیل از طریق وب سایت طب پایتخت گسترش یافته است.

عوامل موثر بر قیمت دستکش وینیل

قیمت دستکش وینیل یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در حین خرید آن را مورد بررسی قرار دهید. با توجه به وجود داشتن انواع مختلفی از دستکش‌های وینیل رنج قیمتی متنوعی از آن وجود دارد. قیمت دستکش وینیل با توجه به عوامل گوناگونی تغییر می‌کند؛ از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • برند و کارخانه سازنده
  • جنس و فرمولاسیون ساخته شده
  • تولید در داخل یا خارج از کشور
  • خرید به صورت عمده یا خرده
  • نحوه بسته بندی
  • هزینه‌های ارسال و حمل و نقل

نکات استفاده از دستکش وینیل

این نوع دستکش با توجه به ساختاری که دارد و طراحی آن در حالت کلی به صورت نازک است در صورتی که از مواد ضدعفونی استفاده شود؛ احتمال نفوذ مواد خارجی و بیماری زا افزایش می‌یابد؛ بنابراین استفاده از الکل و مواد ضدعفونی کننده بعد از این دستکش‌ها توصیه نمی‌شود.

این دستکش به طور کامل دست‌ها را مصون از عوامل خارجی نگه نمی‌دارد بلکه در حالت کلی حدود 30 درصد قابلیت نفوذ نسبت به مواد خارجی وجود دارد؛ بنابراین استفاده از این دستکش‌ها در محیط‌هایی با درصد آلودگی بالا توصیه نمی‌شود.

یکی از ویژگی‌های مثبت دیگر این دستکش در مقابل سایر دستکش‌های پزشکی موجود ضخامت بالای آن است به صورتی که این ضخیم بودن باعث مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی و قلیایی می‌شود.

دستکش‌های وینیل به سرعت مورد توجه عموم قرار گرفتند و قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن آن‌ها نیز از دلایل مهمی ‌بود که باعث شد آمار استفاده از ان‌ها به شدت افزایش یابد.

یکی از موارد مهمی‌که باید در خرید دستکش یکبار مصرف به آن دقت کرد سطح حفاظت دستکش است در یک مقایسه ساده که بین سه نوع دستکش یکبار مصرف پر مصرف می‌توان داشت نتایج به این صورت است: دستکش لاتکس که از مواد طبیعی و لاستیک است در مقابل باکتری‌ها و ویروس‌ها نوعی سد دفاعی ایجاد می‌کند؛ دستکش وینیل همان‌طور که قبلا هم اشاره شد از مواد مصنوعی ساخته شده است و در مقابل مواد شیمیایی نوعی سد دفاعی برای دستان ایجاد می‌کند؛ دستکش نیتریل نیز مثل دستکش‌های وینیل از مواد مصنوعی ساخته شدهاند ولی نه فقط در مقابل مواد شیمیایی بلکه در مقابل نفوذ ویروس‌ها نیز موثر عمل می‌کنند. توجه به کاربرد و سطح حفاظت هر یک از دستکش‌ها باعث می‌شود شما بتوانید در نهایت کاربردی‌ترین دستکش را تهیه کنید.

سخن پایانی

دستکش وینیل یکی از انواع پرکاربرد دستکش‌های یکبار مصرف است که از پلی مر پلی وینیل که نوعی پلی مر مصنوعی است تولید می‌شود. این دستکش در مقابل مواد شیمیایی دست‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ ولی استفاده از مواد ضد عفونی کننده و الکل باعث می‌شود میزان این محافظت تا چندین درصد کاهش یابد. شما برای اطلاع از انواع دستکش‌ها و قیمت به روز آن‌ها می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید و بعد از بررسی مشخصات اقدام به خرید محصولات مورد نظر خود کنید.