ژل سونوگرافی

تومان - تومان

سونوگرافی یک معاینه آسان و بدون درد است که برای انجام آن از ژل سونوگرافی استفاده می شود و در انواع مختلفی در بازار موجود است. سوالی که پیش می آید این است که چرا در سونوگرافی حتماً باید از ژل سونوگرافی استفاده شود؟

سونوگرافی در واقع با امواج صوتی انجام می پذیرد که این امواج به خوبی در هوا حرکت نمی کنند و علت آن، وجود موهای ریز و پوست خشک است که مقدار زیادی هوا را در خود جای داد و در حیقیت برای امواج صوتی به عنوان یک مانع هستند.

 ژل سونوگرافی، به عنوان یک اتصال دهنده عمل می کند، هوا را از بین برده و یک پیوند بین پروب اولتراسوند و پوست ایجاد می کند. این ماده رسانا به امواج صوتی اجازه می دهد تا مستقیماً به بافت های زیر پوست بروند و به ما امکان می دهد تصاویر واضحی از اندام(های)  داخلی مورد نظر به دست آوریم.

 ژل سونوگرافی در مراکز فروش تجهیزات پزشکی و داروخانه ها موجود است و یک روش ساده تر برای تهیه این ژل، فروشگاه تجهیزات پزشکی طب پایتخت است که انواع مختلف ژل سونوگرافی با بهترین قیمت و کیفیت را ارائه می دهد. حال در ادامه مطلب با ژل سونوگرافی و انواع آن بیشتر آشنا می شویم.

ژل سونوگرافی (Ultrasound gel) چیست؟

ژل سونوگرافی ماده غلیظی است که از آب و پروپیلن گلیکول تشکیل شده است؛ این ژل  یک ترکیب مصنوعی می باشد که اغلب در مواد غذایی و محصولات آرایشی یا بهداشتی یافت می شود و حالت چسبنده ای دارد که بدون چکه کردن یا ریختن روی پوست پخش می گردد. معمولاً ماندگاری ژل سونوگرافی 5 سال است اما برای احتیاط و جلوگیری از عفونت، پیشنهاد می شود که ظرف 28 روز پس از باز شدن بطری مورد استفاده قرار گیرد.

توجه داشته باشید که به هنگام سونوگرافی، هرچه ژل بیشتری استفاده شود، تصاویر بهتر و واضح تر است. بنابراین، ژل سونوگرافی یک ماده اساسی و عالی برای انجام سونوگرافی های دقیق است.

 

انواع ژل سونوگرافی

همانگونه که گفتیم برای انجام سونوگرافی راحت و دقیق به ژل سونوگرافی نیاز داریم و انواع ژل سونوگرافی در بازار موجود می باشد که ژل لوبریکانت استریل و ژل سونوگرافی اولتراسونیک از بهترین نوع ها می باشند.

همچنین این ژل ها در انواع مختلف از اندازه ها و بسته بندی ها در بازار موجود می باشد و قیمت ژل سونوگرافی نیز بسته به شرکت تولید کننده و مدل بسته بندی آن متفاوت است. از آنجایی که امواج صوتی سونوگرافی به سختی در هوا حرکت می کنند بنابراین از انواع ژل های سونوگرافی، برای کاهش هوای بین بیمار و مبدل استفاده می‌شود تا امپدانس صوتی و انعکاس را کاهش دهد و تصویر واضح باشد.

موارد استفاده از ژل سونوگرافی

ژل های رسانای اولتراسوند که به طور گسترده برای الکتروتراپی و فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد، روی بدن بیمار اعمال می شود تا امپدانس آن را کاهش دهد و به تسهیل در انتقال شوک الکتریکی کمک کند. این ژل اثر رسانایی بالایی را برای ثبت واضح و دقیق و کاهش صدمات الکتریکی (خطاها) فراهم می کند.

 ژل های رسانا از نظر شیمیایی خنثی هستند و چسبندگی مناسبی برای الکترودها ایجاد می کنند. این ژل ها باید ضد حساسیت، محلول در آب، از نظر میکروبی خالص و از نظر پوست تست شده باشد. سایر روش های پزشکی که از این ژل استفاده می شود در انواع سونوگرافی ها، اورولوژی، لیزر، برای اکوگرافی قلب و عروق، برای نوروفیدبک و نوار مغزی، آنکولوژی، در دامپزشکی، تحریک الکتریکی (EMS، TENS)، الکتروتراپی روانپزشکی و فیزیوتراپی می باشد.

عوامل موثر بر ژل سونوگرافی

از آنجایی که ژل های پزشکی به طور معمول در روش ها و درمان های مختلف استفاده می شوند، استفاده نادرست از این ژل ها می تواند منجر به آلودگی شود. ژل های پزشکی باید در مناطقی نگهداری شوند که از گرد و غبار، رطوبت، حشرات و سایر مواردی که می توانند باعث آلودگی شوند در امان باشند.

تاریخ انقضای ژل سونوگرافی از مواردی است که حتماً باید در زمان خرید ژل سونوگرافی به آن دقت کنید زیرا اگر از تاریخ آن گذشته باشد ممکن است در پوست بیمار حساسیت ایجاد کند. همچنین برای خرید این نوع تجهیزات حتماً به فروشگاه های معتبر و داروخانه ها مراجعه کنید.

 

 

ترکیبات اصلی ژل سونوگرافی

مواد اصلی تشکیل دهنده این ژل، فنوکسی اتانول، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین و رنگ دهنده‌ها می باشد.

  نکات استفاده از ژل سونوگرافی

بر اساس یک مطالعه، درماتیت تماسی در جمعیت کوچکی از بیمارانی که در معرض ژل اولتراسوند قرار داشتند، رخ داده است همچنین در برخی موارد شاهد واکنش های پورپوریک در نتیجه اختلاط فنوکسی اتانول و پارابن و ایجاد تحریک پوستی بوده ایم که بسیار نادر هستند و در برخی موارد رخ می دهند.

برخی از ژل های اولتراسوند یا سونوگرافی می توانند هنگام پاک کردن، روی پوست باقی بمانند  و باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شوند. این معمولاً در مورد ژل های مبتنی بر روغن یا آنهایی که از پروپیلن گلیکول دارند صدق می کند. EcoVue یکی از انواع ژل سونوگرافی محلول در آب است که بدون اینکه خشک شود، پوسته پوسته شود و یا باقی بماند از روی پوست به راحتی پاک می شود.

آلودگی باکتریایی در ژل اولتراسوند غیر معمول است، با این حال، چون این یک ژل مرطوب است برای رشد باکتری‌ها ایده‌آل می باشد، بنابراین FDA محدودیت‌هایی را برای استفاده از بطری‌های چند منظوره از این ژل ایجاد کرده است؛ ژل های سونوگرافی که توسط تجهیزات پزشکی ژل پایتخت عرضه می شوند بسیار با کیفیت بوده و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کنند.

خرید ژل سونوگرافی

برای خرید ژل سونوگرافی می توان به فروشگاه تجهیزات پزشکی و داروخانه ها رماجعه کرد و بسته به نیاز و نوع استفاده انواع ژل سونوگرافی را خرید؛ همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم فروشگاه تجهیزات پزشکی طب پایتخت با کیفیت ترین ژل ها با قیمت مناسب را ارائه می کند.

قیمت ژل سونوگرافی

قیمت ژل سونوگرافی بسته به نوع و اندازه آن متفاوت است و از نسبت به اندازه از حدود 40 هزار تومان شروع می شود و تا حدود 150 هزار تومان متغیر است.

جمع بندی

ژل های پزشکی محصولات مهمی هستند که در روش های مختلف پزشکی از سونوگرافی و اکووگرافی گرفته تا درمان های لیزری و حتی درمان های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مختلفی از ژل ها در زمینه پزشکی استفاده می شود، مانند ژل های رسانا، ژل های اکو، ژل های اولتراسونیک، ژل های اولتراسوند، عوامل جفت کننده و حتی ژل های آرایشی. این مواد از نظر ترکیبات، قوام، ضخامت و فرمولاسیون متفاوت هستند. برای افرادی که با مراقبت های بهداشتی و پزشکی سرو کار دارند، بسیار حائز اهمیت است که از نوع مناسب ژل پزشکی و ژل سونوگرافی، برای یک روش خاص جهت دستیابی به بهترین نتایج استفاده کنند.

انواع ژل سونوگرافی و تنوع قیمت ژل سونوگرافی بسیار زیاد است و شما می توانید با مراجعه به مراکز معتبر پزشکی و درمانی، آنها را تهیه کنید.

سوالات متداول

1- چه ژلی در سونوگرافی استفاده می شود؟

ژل اولتراسوند یا ژل سونوگرافی، ماده غلیظی است که از آب و پروپیلن گلیکول تشکیل شده است، یک ترکیب مصنوعی که اغلب در مواد غذایی و محصولات آرایشی یا بهداشتی یافت می شود. این ماده دارای قوام چسبنده است و به آن اجازه می دهد بدون چکه کردن یا ریختن روی پوست پخش شود.

2- ژل سونوگرافی چه ویژگی خاصی دارد؟

ژل اولتراسوند یک محیط رسانا است که بین پوست و مبدل اولتراسوند پیوند ایجاد می کند. امواج صوتی اولتراسوند به سختی در هوا حرکت می کنند، بنابراین ژل از ایجاد فضای اضافی هوا بین پروب و پوست شما جلوگیری می کند تا تصویر واضحی از جنین در سونوگرافی بارداری و سونوگرافی از اعضای بدن ایجاد کند.