ترازو دیجیتالی

تومان - تومان

ترازوی دیجیتالی

استفاده از ترازوی دیجیتالی از گذشته تا کنون به شکل‌های مختلف انجام شده است، در گذشته که از ترازوهای قدیمی کفه‌ای با کمک قطعاتی سنگین مانند آهن  یا سنگ استفاده می‌شد. اما امروزه با ظهور ترازوهای دیجیتالی پیشرفت و بسیار دقیق که هر کدام از آن‌ها در شرایط مختلفی می‌تواند کمک زیادی کنند، وزن‌کشی بسیار ساده و دقیق شده است.

لازم به ذکر است که نوع ترازو و عملکرد و دقت آن‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند، علاوه بر این نکات دیگری را باید در هنگام خرید ترازوی دیجیتالی در نظر بگیرید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع ترازوی دیجیتالی و همچنین کاربرد آن‌ها آشنا شوید.

 

ترازوی دیجیتال چیست؟

ترازوی دیجیتالی به ترازویی گفته می‌شود که با بهره‌گیری از سیستم الکترونیکی و دیجیتالی وزن وسایل را اندازه می‌گیرد. انواع ترازو دیجیتالی برای وزن کردن هر وسیله‌ای، و در هر ابعاد و حجمی استفاده می‌شود. به عنوان مثال وزن کردن طلا و سنگ‌های قیمتی، مواد آزمایشگاهی کم وزن، خوراکی‌های مختلف، میوه و خواروبار، برنج و روغن در حجم بالا و حتی وزن کردن انسان و حیوان را می‌توان با کمک انواع ترازوی دیجیتالی انجام داد.

برتری ترازوی دیجیتال نسبت به ترازوهای قدیمی، در بهره‌مندی آن‌ها از بردها و مدارها الکترونیکی است که به نسبت ترازوهای قدیمی میزان خطای کمتری دارند‌. میزان دقت و درستی عملکرد در ترازو‌ دیجیتال از ۰.۰۰۰۰۱ گرم در ترازو‌های دیجیتالی آزمایشگاهی و‌گرمی شروع می‌شود و به چندین کیلوگرم در ترازو‌های دیجیتالی صنعتی می‌رسد.

انواع ترازوی دیجیتالی

در ادامه این بخش با انواع ترازو دیجیتالی آشنا می‌شوید:

ترازوی گرمی دیجیتال

ترازوی گرمی دیجیتالی یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین ترازوهای دنیا است که از سیستم الکترونیکی بسیار دقیقی بهره‌مند است. این نوع از ترازو خود نیز به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود که در اصنافی مانند طلافروشی، فروشگاه اقلام دارویی و گیاهی، عطاری‌ها و امثال این موارد به کار برده می‌شود. به همین علت این نوع ترازو در بین مردم به ترازوی زعفرانی و ترازوی طلاکشی شناخته می‌شود.

ترازوی فروشگاهی دیجیتال

یکی از پرفروش‌ترین ترازوهای دیجیتالی در بین انواع و اقسام ترازوها، ترازوی دیجیتال مخصوص فروشگاه است. میزان ظرفیت و وزن‌کشی این ترازو متغیر است. اما به طور معمول از ۳۰ کیلوگرم تا ۷۰ کیلوگرم را اندازه می‌گیرد، که این مقدار برای خرید روتین و روزانه مردم از فروشگاه‌ها کافی است. ترازوی فروشگاهی دیجیتال نیز خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها برای اصناف مختلف با امکانات منحصر به فردی به کار برده می‌شوند.

ترازوی صنعتی دیجیتال

ترازوی دیجیتالی صنعتی نوع دیگری از ترازوهای دیجیتالی پیشرفته محسوب می‌شود که معمولا در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت اینکه در محیط‌هایی نظیر کارخانه‌ها و کارگاه‌ها احتمال وجود گرد و غبار و رطوبت زیاد است، ترازوهای دیجیتالی صنعتی نسبت به سایر ترازوها از استحکام و مقاومت بالاتری برخوردار هستند. این نوع از ترازوهای دیجیتالی در برابر گرد و غبار و رطوبت هوا بسیار مقاوم هستند.

ترازوی خانگی دیجیتالی

نوع دیگری از ترازو دیجیتالی، ترازوی دیجیتالی خانگی است که به آن ترازوی زیرپایی نیز می‌گویند. از این نوع ترازو جهت تعیین وزن انسان در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسانی که به تناسب اندام و وزن خود اهمیت می‌دهند داشتن ترازوی دیجیتالی خانگی برایشان کاربردی است. حداکثر ظرفیت توزین این نوع ترازوها تا ۱۵۰ کیلوگرم است. البته نوعی از ترازوی دیجیتالی خانگی هم وجود دارد که تا وزن ۲۰۰ کیلوگرم را نیز وزن‌کشی می‌کند.

ترازوی پزشکی دیجیتالی

ترازوی پزشکی دیجیتالی یک ترازوی دیجیتالی است که با توجه به نام آن در در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، آسایشگاه‌ها و همچنین باشگاه‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی ترازوی دیجیتالی پزشکی برای وزن کرد بیماران، سالمندان و همچنین افرادی که تحت مراقبت این مراکز هستند، کاربرد دارد.

 ترازوی دیجیتالی پزشکی و باشگاهی جزو ترازوهایی است که بیشترین استفاده را از آن‌ها می‌شود. این ترازوها در مکان‌هایی نظیر باشگاه‌ها، داروخانه‌ها، کلینیک‌ها جهت وزن کشی افراد مختلف و بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات استفاده از ترازوی دیجیتالی

  • اگر در روزهای مختلف قصد اندازه‌گیری وزن خود را دارید و همچنین می‌خواهید که این وزن‌کشی‌ها کاملا دقیق باشد، بهتر است جهت انجام این کار یک ساعت را در طول روز مشخص کنید و همیشه در این ساعت وزن‌کشی کنید. بهترین زمان جهت محاسبه دقیق وزن بدن، ابتدای صبح و قبل از خوردن صبحانه است.
  • از قرار دادن ترازوی دیجیتالی بر روی موکت، فرش و پارکت چوبی خودداری کنید، چرا که در اندازه گیری وزن شما اختلال ایجاد می‌شود و ترازو عدد دقیقی را ارائه نمی‌دهد. پس برای اندازه‌گیری دقیق‌تر، ترازوی دیجیتالی را بر روی سرامیک یا موزاییک و هر سطحی که محکم باشد قرار دهید.
  • اگر ترازو جابجا شود نیاز است که مجددا آن را تنظیم کنید. چرا که در غیر این صورت ترازو باعث نوسان وزن خواهد شد. برای کالیبره کردن ترازوی دیجیتالی، پس از اینکه آن را بر روی سطحی محکم قرار دادید، به کمک یک پا فشاری به آن وارد کنید تا یک عدد را به شما نمایش دهد. اکنون پا را از روی ترازو برداشته و به آن اجازه دهد تا خاموش شود. به همین سادگی ترازوی دیجیتالی شما کالیبره می‌شود.
  • سطح ترازوی دیجیتالی خود  تمیز کنید تا گرد و غبار و رطوبت به داخل آن وارد نشود.
  • اگر ترازوی دیجیتالی شما ضد آب و رطوبت نیست، در صورتی‌که روی آن مایعات ریخته شد، قبل از آنکه مایع به درون قطعات نفوذ کند فورا آن را خشک کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت ترازوی دیجیتالی

همان‌طور که در این مطلب خواندید، ترازوی دیجیتالی در انواع مختلفی تولید می‌شود که هرکدام از آن‌ها قیمت متفاوتی دارند. به همین علت تعیین قیمت مشخص برای آن ممکن نیست. به طور کلی عواملی مانند: نوع ترازو، برند سازنده، کاربرد آن، جنس و ... بر روی قیمت ترازوی دیجیتال تاثیرگذار است.

خرید ترازوی دیجیتالی

در هنگام خرید ترازوی دیجیتالی باید با توجه به نیاز خود ترازوی مناسب را انتخاب کنید. همچنین به جنس و کیفیت آن نیز دقت کنید تا ترازوی دیجیتالی مرغوبی را تهیه کنید. برای خرید این محصول می‌توانید به وب‌سایت معتبر طب پایتخت مراجعه و سفارش خود را ثبت کنید.

نتیجه‌گیری

ترازوی دیجیتالی در دنیای امروزی کاربرد بسیار زیادی در زمینه‌های دارد. این نوع از ترازوها به دلیل پیشرفته بودن آن‌ها و همچنین دقت بالا در وزن‌کشی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. با استفاده از این ترازو وزن دقیق محصولات یا افراد با کمترین میزان خطا مشخص می‌شود.