فولی

تومان - تومان

سوند فولی

سوند فولی یا (Foley catheter) ، یک لوله منعطف توخالی و نسبتا باریک است که جهت تخلیه مایعات از داخل جفره‌های بدن مانند مثانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوند فولی Foley در واقع یک لوله جهت دفع ادرار است. این محصول یکی از تجهیزات پزشکی محسوب می‌شود و برای بیماران و افرادی که به دلایل مختلف از جمله: ناتوانی جسمی، بیهوشی، مشکلات دفع ادرار و ... امکان تخلیه طبیعی ادرار را ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاتتر یا سوند فولی امکان تخلیه ادرار هنگامی که در مثانه فرد جمع می‌شود را فراهم می‌کند. ادرار توسط سوند فولی از بدن فرد کشیده شده و به وسیله یک لوله باریک به یک کیسه به نام کیسه ادرار منتقل می‌شود. پس از پر شدن کیسه می‌توان آن راه تخلیه و تمیز کنید و مجددا از آن استفاده نمایید.

 

موارد استفاده از سوند

همان‌طور که گفته شد معمولا سوندها در بسیاری از اختلالات مربوط به دفع ادرار، یا انجام آزمایش‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مواردی که پزشکان استفاده از سوند را به بیمار تجویز می‌کند عبارت‌اند از:

 • قبل، حین و بعد از عمل‌های جراحی
 • سالمندان و افراد مسنی مبتلا به بی‌اختیاری ادرار
 • بیماران مبتلا به مشکلات پروستات و مشکلات دفع ادرار
 • افراد مبتلا به سنگ کلیه (در صورت مسدود شدن مجرای ادرار توسط سنگ کلیه)
 • بیماران مبتلا به مشکلات نخاع (ناتوانی جسمی)
 • ارزیابی و آزمایش ادرار جهت تعیین دز دارو
 • تزریق دارو از طریق مثانه با کمک سوند

سوند فولی Foley چیست؟

سوند یا کاتتر فولی یک لوله منعطف، باریک و تو داخلی است که از جنس سیلیکون، لاتکس یا پلی وینیل کلرید (PVC) ساخته می‌شوند. این وسیله ادرار را از مثانه می‌کشد و به کیسه ادرار (یورین بگ) انتقال می‌دهد. در انتهای سوندهای فولی یک عدد بالون یا حباب قرار گرفته است. این بالون در زمانی که سوند فولی در مثانه قرار می‌گیرد مانع از خروج آن از مثانه می‌شود.

انواع سوند فولی

سوند فولی از نظر شکل، اندازه و جنس در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

انواع سوند فولی از نظر جنس

 • سوند فولی سیلیکونی
 • سوند فولی پلی وینیل کلرید یا PVC
 • سوند فولی لاتکس

انواع سوند بر اساس شکل

 • سوند فولی مستقیم: این نوع سوند دارای یک حفره نسبتا کوچک است.
 • سوند فولی دو راه: سوند این نوع سوند دارای یک عدد بالون است که قابلیت باد شدن دارد. این بالون در نزدیکی حفره یا سوراخ کاتتر قرار گرفته است.
 • سوند فولی سه راه: این سوند سه خروجی دارد که از آن‌ها جهت جمع‌آوری ادرار، تخلیه بالون و همچنین تزریق دارو به مثانه استفاده می‌کنند.
 • سوند فولی نوک خمیده: این نوع سوند اغلب برای بیمارانی که مبتلا به مشکل بزرگی غدد پروستات هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم استفاده از سوند فولی

استفاده از سوند فولی با این وجود که به بیماران جهت تخلیه ادرار کمک بسیار زیادی می‌کند، اما اگر نکات مهم استفاده از آن رعایت نشود ممکن است به سلامتی بیمار لطمه وارد کند. برای مثال یکی از مهم‌ترین عوارض استفاده از سوند، بروز عفونت مجرای ادراری است که باید هنگام سوندگذاری به آن توجه شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام استفاده از سوند فولی باید حتما رعایت شود، تعویض به موقع سوند است. با این وجود که به این نوع سوند، سوند دایمی گفته می‌شود اما به این معنا نیست که هرگز تعویض نمی‌شود.

سوند های داخلی مانند سوند فولی حداکثر به مدت دو هفته قابل استفاده هستند و پس از گذشت ۱۴ روز باید تعویض شوند. البته در صورتی که کیسه سوند فولی آلوده یا پاره شده باشد، حداکثر ۴۸ ساعت دیگر باید آن را تعویض و کیسه جدیدی را جایگزین کنید.

توجه کنید که از سوند در اندازه و سایز مناسب بیمار استفاده کنید، زیرا در صورتی که سایز درستی انتخاب نشود احتمال آسیب رسیدن به بدن بیمار وجود دارد. همچنین به علت اینکه مجرای ادراری و مثانه بسیار مستعد عفونت هستند، حتما پیش از نصب سوند به بدن بیمار از استریل بودن و تمیز بودن سوند و دست‌های خود اطمینان حاصل فرمایید. کیسه ادرار (یورین بگ) را پایین‌تر از سطح مثانه قرار دهید (می‌توانید به زیر زانو بیمار وصل کنید)، همچنین بررسی کنید که کیسه ادرار و سوند به مثانه بیمار فشار وارد نکند.

خرید سوند فولی

خرید سوند فولی نیز مانند بسیاری از محصولات مستلزم رعایت یک سری نکات است. برای مثال همان‌طور که گفته شد سوگندهای فولی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هریک کاربرد خاص خود را دارند. بنابراین بسیار مهم است که حین خرید، سوند فولی را انتخاب کنید که مناسب شرایط شما است و همچنین به سایز آن نیز باید توجه کنید. برای خرید سوند فولی بهتر است ابتدا با یک پزشک در این مورد صحبت کنید و سپس برای خرید این محصول از وب‌سایت طب پایتخت اقدام کنید‌.

عوامل مؤثر بر قیمت سوند فولی

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، سوند فولی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و کاربرد خاص خودشان را دارند. به دلیل تنوع سوند فولی ممکن است قیمت‌های آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت باشند. به طور کل عواملی مانند: نوع سوند، جنس، شکل، برند سازنده و ... می‌توانند بر روی قیمت آن تاثیر بگذارند. انواع سوند فولی با کیفیت و قیمت مناسب در فروشگاه آنلاین طب پایتخت برای شما عزیزان ارائه می‌شود.

مراقب روزانه از سوند فولی چگونه است؟

جهت جلوگیری از ایجاد عفونت در مثانه و مجرای ادراری لازم است که بصورت روزانه نکات زیر را انجام دهید:

 • قبل از انجام هر اقدامی جهت مراقبت از سوند حتما دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 • پوست اطراف مجرای ادراری و لوله سوند را پس از هربار دفع ادرار بشویید.
 • حتما کیسه ادرار را در جایی پایین‌تر از سطح مثانه بیمار قرار دهید.
 • سوند فولی را هرگز تکان ندهید. هل دادن سوند یا بیرون کشیدن آن از مجرای ادراری ممکن است به ناحیه تناسلی بیمار آسیب بزند و باعث خون‌ریزی شود. در هر زمان که نیاز به جابجایی بود حتما از یک پزشک یا پرستار کمک بخواهید.
 • مراقب باشید تا لوله سوند روی هم پیچ نخورد و مانع مسیر ادرار نشود. 

نتیجه‌گیری

در این مطلب با سوند فولی و انواع آن آشنا شدید. همان‌طور که گفته شد این محصول یکی از تجهیزات پزشکی پرمصرف و پرکاربرد است. زمانی که بیماران به دلایل مختلفی امکان تخلیه ادرار به صورت طبیعی را ندارند، پزشکان از سوند فولی یا سوند ادراری جهت کمک به دفع ادرار بیماران استفاده می‌کنند. اگر قصد خرید این محصول را دارید می‌توانید سفارشتان را در وب‌سایت طب پایتخت ثبت کنید و محصول موردنظرتان را در اسرع وقت تحویل بگیرید.