سرسوزن

تومان - تومان

سر سوزن

سرسوزن یا نیدل تزریق وسیله‌ای پزشکی است که از آن جهت انتقال مواد از داخل سرنگ به بدن افراد و بالعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرسوزن به شکل یک لوله بسیار ظریف توخالی از جنس استیل ضدزنگ است و تنها قسمتی از سرنگ است که وارد بدن می‌شود و با خون افراد در تماس است. به همین دلیل نوع سرسوزن و بهداشتی بودن آن از نکات مهمی است که باید در هنگام تزریق به آن توجه کرد. برای آشنایی بیشتر با این لوازم تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

 

خرید سرسوزن

در هنگام خرید به مهم‌ترین نکته‌ای که باید توجه کرد گیج سرسوزن است. زیرا لازم است سرسوزن را متناسب با تزریقی که قرار است انجام دهید انتخاب کنید. به همین علت سرسوزن‌ها را بر اساس گیج آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند.

مورد دیگری که در هنگام خرید سرسوزن قابل توجه قرار می‌گیرد، پیچی بودن هاب سرسوزن است. در سرنگ‌های لوئرلاک سرسوزن به صورت پیچی، جهت کاهش خطرات، به سرنگ متصل می‌شود. هاب این نوع سرسوزن دارای جای پیچ است. اما در سرنگ‌های مدل لوئراسلیپ، هاب سرسوزن بدون پیچ است و سرنگ با فشار‌ داخل آن می‏رود.

انواع سرسوزن

سرسوزن از نظر قطر در انواع مختلفی تولید می‌شود.قطر سرسوزن‌ها با واحد شمارش «گیج» اندازه‌گیری می‌شود. هرچقدر میزان قطر یک سرسوزن کمتر باشد، میزان گیج آن سرسوزن بالاتر است. به عبارت دیگر اندازه گیج با اندازه قطر سوزن رابطه‌ عکس دارد. قطر سرسوزن با توجه به نوع محل تزریق مشخص می‌شود. کادر درمان و پرستاران با توجه به اینکه تزریق از نوع زیر پوستی یا عضلانی است، نوع قطر سرسوزن را مشخص می‌کنند. علاوه بر قطر، طول سرسوزن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. کادر درمان با توجه به عمق تزریق، از طول مناسب سرسوزن استفاده می‌کنند. به این صورت که هرچقدر میزان تزریق دارو عمیق‌تر باشد،‌ طور سوزن بیشتری نیاز است. واحد اندازه گیری طول سوزن میلی متر است. سرسوزن‌هایی که طول کوتاه‌تری دارند برای تزریقات وریدی و زیر پوستی مناسب هستند، و سرسوزن‌های بلند نیز جهت تزریقات عضلانی و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکات استفاده از سرسوزن

جهت اطمینان از اتصال کامل و صحیح سرسوزن به سرنگ، گاهی اوقات ناچارا باید Hub را در دست بگیریم، اما به یاد داشته باشید که قسمت نوک و تنه سوزن باید در هر صورت استریل بمانند. همچنین در هنگام استفاده از سرسوزن لازم است حساسیت و احتیاط بالایی داشته باشید تا پس از استفاده و انجام تزریقات بیمار، نوک سوزن مصرف شده که به خون بیمار آلوده است، با پوست و بدن خود و افراد دیگر برخورد نداشته باشد.

امروزه بسیاری از بیماری‌های خطرناک مانند ایدز و هپاتیت از طریق سرنگ آلوده به بدن فرد دیگری انتقال داده می‌شود. بنابراین حتما بعد از پایان تزریقات سرسوزن‌ها را به صورت امن از دسترس خارج کنید. برای این کار می‌توانید از جعبه ایمن یا سیفتی باکس و کاتر استفاده کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت سرسوزن

همان‌طور که گفته شد انواع مختلفی از سرسوزن وجود دارد که هرکدام از آن‌ها برای موارد خاصی کاربرد دارند. همچنین این محصولات از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هرکدام از آن‌ها قیمت متفاوتی از یکدیگر دارند. عواملی مانند برند سازنده، اندازه سرنگ و سرسوزن، نوع، جنس و کیفیت و ... بر روی قیمت سرسوزن  تاثیرگذار است. برای خرید سرسوزن با بهترین قیمت می‌توانید به وب‌سایت طب پایتخت مراجعه کنید.

انتخاب سرسوزن مناسب

هر تزریقی باید با توجه به نوع دارو، محل تزریق و تشخیص پزشک توسط سرنگ و سرسوزن خاصی انجام شود. به همین دلیل پرستار بايد باتوجه به حجم، غلظت و ویژگی‌های داروی تجویزی و همچنین آناتومی محل تزريق را خوب بشناسند و با توجه به آن سرنگ و سرسوزن مناسب را انتخاب کند. در هنگام تزریق دارو تجویزی ابتدا در پیستون سرنگ قرار می گیرد و سپس از طریق سرسوزن به بدن بیمار وارد می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب با انواع سرنگ و سرسوزن و کاربرد آن‌ها آشنا شدید. همان‌طور که گفته شد هرکدام از انواع سرنگ و سرسوزن با توجه به نوع دارو، محل تزریق کاربرد خاصی دارند. جهت خرید سرنگ و سرسوزن موردنظر خود می‌توانید به وب‌سایت طب پایتخت مراجعه و سفارش خود را ثبت کنید.