ژل لیدوکائین

تومان - تومان

ژل لیدوکائین

 یکی از راهکار‌های موثر برای کاهش درد در مدت زمان کوتاه یا کم‌تر حس کردن درد در ناحیه مورد آسیب تا زمانی که به بیمارستان و پزشک مراجعه شود؛ استفاده از بی حسی‌های موضعی است. ژل لیدوکائین یکی از معرف‌ترین و پرکاربرد‌ترین بی حسی‌های موضعی موجود در بازار است که کاربرد‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف دارد. در ادامه به بررسی کامل انواع و کاربرد ژل لیدوکائین می‌پردازیم.

لیدوکائین چیست؟

امروزه در بازار دارو بی حسی‌های گوناگونی وجود دارد که هر کدام ساختار و فرمول‌های شیمیایی متفاوتی از هم دارند که همین تفاوت‌های جزئی در نهایت باعث تفاوت در کاربرد و عملکرد آن‌ها می‌شود. برخی بی حسی‌ها به صورتی موضعی عمل می‌کنند؛ که تنها در محل تزریق بی  حسی برای مدت کوتاهی ایجاد می‌کنند و چون به مقدار بسیار اندکی وارد جریان خون می‌شوند؛ به همین سبب کاربرد‌های زیادی در زمینه‌های دندان پزشکی و یا تزریقات دارند. برخی انواع دیگر بی حسی‌های موجود در بازار به نوعی عمل می‌کنند که بی حسی را در محدوده وسیعی ایجاد می‌کنند که این نوع دارو‌ها بیشتر برای عمل‌های جراحی به کار می‌روند که جایگزین مناسبی برای بیهوشی هستند.

عملکرد ژل لیدوکائین

در حالت کلی عملکرد ژل لیدوکایین به عنوان بی حسی موضعی، به این صورت است که با کاهش نفوذ پذیری غشای سلول‌های عصبی به یون سدیم که عامل اصلی و شروع کننده تکانه های عصبی است، انتقال پیام های عصبی و شروع تکانه های عصبی را مختل می‌کند و در ادامه از ایجاد و هدایت پتانسیل عمل در طول شبکه عصبی خودداری می‌کند.

علاوه بر اثر بی حسی این دارو، تاثیرات دیگری هم دارد که از آن‌های می‌توان به اثر مهاری یا تحریکی بر روی مرکز عصبی یا عروق محیطی و قلب اشاره کرد؛ بنابراین در افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی می‌باشند یا آریتمی‌های قلبی دارند مصرف این دارو ها باید حتما با مشورت پزشک باشد.

انواع لیدوکائین

لیدوکائین یکی از کاربردی‌ترین بی حسی‌های موضعی است که برای استفاده هرچه راحت‌تر و موثرتر در اشکال دارویی مختلفی فرموله شده است؛ برای مثال:

1.ژل لیدوکائین

ژل لیدوکایین که یکی از پرکاربردترین انواع آن است و به صورت پماد بی حسی کننده بر روی پوست به کار می‌رود. این نوع شکل دارویی برای راحتی و درد کم‌تر حین خونگیری و سرم وصل کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ژل در حجم و بسته بندی‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود.

2.اسپری لیدوکائین

این نوع از لیدوکائین بیشتر برای ایجاد بی حسی موضعی یا کاهش درد در ناحیه دهان و دندان و گلو به کار می‌رود. اثر گذاری این نوع بسیار سریع بوده و شکل اسپری آن در داروخانه‌ها بدون نسخه هم عرضه می‌شود. این نوع شکل دارویی بسیار ایمن و بی خطر است و عوارض جانبی بسیار اندکی دارد و اغلب افراد آن را به عنوان یک ضدعفونی کننده به شمار می‌آوردند.

3.لیدوکائین هیدروکلراید

این نوع از لیدوکائین به شکل آمپول فرموله شده است که به روش‌های مختلفی مثل وریدی و داخل نخاعی می‌توان آن را تزریق کرد. به دلیل این‌که تزریق از این روش مستقیم به جریان خون عمومی بدن وارد می‌شود؛ بنابراین در محدوده وسیعی نسبت به ژل اثر خود را می‌گذارد و این تاثیر به نسبت در مدت زمان کوتاه‌تری نتیجه می‌دهد.

4.شیاف لیدوکائین

این نوع شکل دارویی از لیدوکائین یکی از دارو‌های موثر بر درمان و پیشگیری از هموروئید یا بواسیر در مراحل ابتدایی است. نحوه عملکرد این دارو به صورتی است که علائم را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد ولی درمان قطعی و کامل را ایجاد نمی‌کند.

نکات استفاده از ژل لیدوکائین

  • اثر بخشی این دارو سریع است و در حدود 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد تا به حداکثر اثر درمانی خود برسد.
  • این دارو از دسته دارو‌هایB  است و مصرف آن در دوران بارداری، زیر نظر پزشک، برای جنین و مادر مشکلی ایجاد نمی‌کند.
  • استفاده از این ژل بر روی پوست یا برخی مواضع خاص مثل درمان مقطعی بواسیر است و باید از مصرف مستقیم آن بر روی بریدگی‌های پوستی خودداری کنید.
  • به دلیل اثرگذاری لیدوکائین بر روی پتانسیل عمل غشا و الکترولیت‌ها، بررسی سطح الکترولیت‎ها بعد از استفاده از این دارو ضرورت دارد.
  • امکان ایجاد حساسیت توسط این دارو برای برخی افراد وجود دارد که شایع‌ترین عوارض جانبی آن، خارش و گزگز در محل استفاده است.
  • ژل لیدوکایین با توجه به فرمولاسیون خاصی که دارد به سرعت اثر‌گذاری دارد و بعد از آن تحمل سریع ایجاد می‌شود یعنی برای رسیدن به همان میزان اثر درمانی باید مقدار بیشتری از دفعات قبل استفاده شود پس باید اقدامات بعدی را در زمان مناسب انجام داد.
  • استفاده مکرر از لیدوکائین برای افرادی با زمینه بیماری‌های کلیوی و کبدی توصیه نمی‌شود.

خرید ژل لیدوکائین

برای خرید ژل لیدوکائین و اطلاع از قیمت آن می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید. در وب سایت طب پایتخت ژایلوژل موجود است که می‌توانید به صورت آنلاین اقدام به خرید آن کنید. تضمین کیفیت و اصالت کالا از مواردی است که باعث می‌شود اطمینان نسبت به خرید آنلاین از این وب سایت افزایش یابد؛ هم‌چنین ارسال سریع نیز از ویژگی‌های مثبت دیگر طب پایتخت است.

عوامل موثر بر قیمت ژل لیدوکائین

عوامل مختلفی بر روی قیمت ژل لیدوکایین موثر است. در ادامه به معرفی برخی از عوامل موثر بر قیمت این کالای دارویی می‌پردازیم:

کارخانه تولید کننده

یکی از مهم‌ترین عامل تفاوت قیمت محصولات دارویی به خصوص ژل لیدوکایین، کارخانه تولیدی است. با توجه به این‌که کارخانه‌های تولیدی دارویی مختلفی وجود دارند انواع مختلفی از این ژل تولید می‌شوند در طرح و بسته بندی‌های گوناگون و حتی گاها ژل‌های لیدوکائین تولیدی کارخانه‌های مختلف تفاوت‌های جزئی در ترکیبات و افزودنی‌ها دارند.

وارداتی بودن یا تولید داخل

یکی از عواملی که تاثیر بسیار زیادی روی قیمت محصولات دارویی دارد، این موضوع است که دارو تولید در داخل کشور است یا به صورت وارداتی است. دارو‌های وارداتی به دلیل تفاوت‌هایی که در مواد اولیه دارند و هزینه‌های گمرک و انبار و حمل و نقل به طور معمول به دلیل هزینه‌های جانبی در نهایت قیمت تمام شده بالا‌تری دارند.

حجم و بسته بندی

ژل لیدوکائین در حجم و اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود؛ که مسلما هرچه حجم دارو و ماده موثره بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.