دستکش لاتکس

تومان - تومان

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس یکی از پرفروش‌ترین و کاربردی‌ترین، انواع دستکش‌های یکبار مصرف کاربرذی در مراکز درمانی و بهداشتی است. در بیمارستان‌ها به دلیل آلودگی‌های احتمالی و بیماری زایی که در سطوح وجود دارد؛ همچنین احتمال انتقال بیماری از بیمار به هر یک از کادر درمان در طی معاینه یا درمان وجود دارد. استفاده از دستکش برای همه افراد شاغل در چنین محیط‌هایی توصیه می‌شود.

برخی از کارهای درمانی نیاز به دقت زیادی دارند که در این حالت دستکش باید همچون یک لایه پوست دوم عمل کند؛ که در عین حال که سلامت پزشک را تامین می‌کند؛ به طور کامل به دست بچسبد و مثل لایه‌ای بسیار نازکی بر روی دست باشد و آزادی عمل را برای آن ایجاد کند. دستکش لانکس با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای این مصارف، بسیار کاربردی است و در ادامه به معرفیو بررسی  انواع و اقسام این نوع دستکش‌های موجود در بازار می‌پردازیم.

انواع مختلف دستکش های لاتکس

دستکش یکبار مصرف لاتکس از لاتکس طبیعی ساخته شده است و از قابلیت کشسانی بالایی برخوردار است به صورتی که استفاده و پوشیدن آن برای کادر پزشکی بسیار آسان است. بعد از پوشیدن این دستکش به دلیل خاصیت کشسانی بالایی که دارد؛ به طور کامل به پوست دست می‌چسبد و هیچ فاصله‌ای بین دستکش و انگشتان پزشک باقی نمی‌ماند. این موضوع باعث می‌شود از تعریق دستان در استفاده طولانی مدت جلوگیری شود.

علاوه بر ویژگی‌های مثبتی که ذکر شد این دستکش با ساختار خاصی که دارد در مقابل انواع آلودگی‌ها نیز از مقاومت بالایی برخوردار است که این سبب می‌شود استفاده از آن نه تنها در پزشکی و دندان پزشکی بسیار گسترده شود بلکه در صنایع دیگر نیز کاربرد داشته باشد. دستکش لاتکس در حالت کلی به انواع زیر تقسیم بندی می‌شود:

·دستکش پودر دار لاتکس

در این نوع از دستکش‌های لاتکس، پودری از جنس لیکوپودیوم یا تالک درون دستکش وجود دارد. وجود داشتن این پودر به استفاده راحت‌تر از این دستکش در حین پوشیدن و انجام دادن اعمال مختلف با دقت هرچه بیشتر کمک می‌کند. این پودر در برخی افراد که پوست حساسی دارند ایجاد حساسیت و آلرژی می‌کند. استفاده از این نوع دستکش در مراکز خدمات غذایی و مراکز فروش و دوخت لباس به دلیل وجود پودر و احتمال نفوذ به خارج از دستکش، بسیار کم است.

·دستکش بدون پودر لاتکس

نوع دیگری از دستکش‌ یکبار مصرف لاتکس وجود دارد که بدون پودر به بازار عرضه می‌شود. در این دستکش‌ها، از فرایند کلر زنی به عنوان جایگزین پودر، استفاده شده است. وجود کلر در محیط درونی دستکش نه تنها در سهولت استفاده از دستکش نقش دارد؛ بلکه خاصیت میکروب زدایی کلر نیز در افزایش سلامت افراد نقش مهمی‌دارد. استفاده از این نوع از دستکش‌های لاتکس برای کسانی که پوست حساسی دارند و در مدت زمان کوتاهی دچار آلرژی و خارش پوست می‌شوند، توصیه می‌شود.

مزایای استفاده از دستکش های لاتکس

از مهم‌ترین مزایای دستکش‌های لاتکس به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • چسبندگی به طور کامل به دست و عمل به عنوان نوعی پوست دوم
 • مناسب برای استفاده چند ساعته و طولانی مدت
 • دوستدار طبیعت بودن ساختار پلی مر و تجزیه پذیر بودن آن
 • قیمت مناسب در برابر کاربرد‌های وسیعی که دارد
 • کاربردی در انجام معاینات دقیق
 • نفوذ پذیری بسیار پایین و کم‌تر از 1 درصد نسبت به ویروس‌ها

نکات خرید دستکش لاتکس

دستکش یکبار مصرف لاتکس دسته بندی‌های متنوعی از نظر ساختار و سایز دارد بنابراین در حین خرید باید همه این عوامل را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید دستکش لاتکس کنید. قبل از خرید باید به دقت مشخصات هر یک از دستکش‌ها را بررسی کنید و با نیاز‌ها و انتظارات خود تطبیق دهید. یکی از وب سایت‌های معتبر که به راحتی می‌توانید از طریق آن سفارشات خود را ثبت کنید و در عین حال به مشخصات و قیمت دستکش لاتکس به روز دسترسی داشته باشید؛ وب سایت طب پایتخت است.

در وب سایت طب پایتخت نه تنها بررسی مشخصات را می‌توانید به دقت و حتی مقایسه ای بین چندین محصول انجام دهید بلکه باتوجه به وجود امکانات ارسال سریع، می‌توانید به سرعت به محصولات با کیفیت و با اصالت در سرتاسر کشور دسترسی داشته باشید.

عوامل موثر بر قیمت آن

قیمت دستکش لاتکس یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در فرایند انتخاب و خرید این محصول است. به همین دلیل شناختن عوامل موثر بر قیمت دستکش لاتکس توصیه می‌شود. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت و جنس استفاده شده
 • با پودر یا بدون پودر بودن
 • برند سازنده
 • تولید شده در داخل یا خارج از کشور
 • خرید به صورت عمده یا در تعداد محدود

نکات استفاده:

در صورتی که پوست حساسی داشته باشید با توجه به احتمال آلرژی در دستکش‌های پودردار لاتکس؛ از نمونه بدون پودر آن استفاده کنید.

این دستکش‌ها به دلیل جنس خاصی که دارند و به طور کامل به پوست دست می‌چسبند نسبت به ویروس‌ها نفوذ پذیری  بسیار کم در حد 1 درصد دارند؛ ولی این مقدار با مصرف مواد ضد عفونی کننده افزایش می‌یابد. در واقع الکل و به خصوص اتانول قابلیت نفوذ از دستکش را دارد.

در کار با نمونه‌های بیولوژیکی و کار در اتاق عمل، دستکش‌های لاتکس بهترین گزینه برای انتخاب شما به شمار می‌روند.

دستکش لاتکس، محافظت شیمیایی قابل قبولی ندارد؛ بنابراین از این دستکش برای کار با حلال‌های آلی مختلف در آزمایشگاه استفاده نمی‌شود.

سخن پایانی

دستکش لاتکس یکی از انواع مهم و پرکاربرد از دستکش‌های یکبار مصرف است. ساختار و فرمولاسیون خاص این دستکش سبب شده است که انعطاف پذیری آن در حداقل ولی در مقابل، استحکام آن در حداکثر مقدار باشد. به دلیل انعطاف پذیری پایین در حین پوشیدن ممکن است مشکلی پیش بیاید به همین سبب از پودری از جنس ارد نشاسته یا کلر به منظور افزایش سهولت در پوشیدن و کار کردن با دستکش استفاده می‌شود.

به دلیل خاصیت چسبیدن کامل به پوست دست این نوع دستکش‌ها، عرق ایجاد نمی‌شود حتی اگر مدت طولانی چند ساعته از دستکش‌ها استفاده شود؛ هم‌چنین این ویژگی این مزیت را نیز به همراه دارد که دستکش مثل پوست دوم عمل می‌کند و در عین پوشیدن دستکش می‌توان به انجام معاینات دقیق اندام‌های مختلف بدن پرداخت. این نوع دستکش‌ها بر اساس تغییر در ویژگی های جزئی از هم تمایز پیدا می‌کنند به همین دلیل قبل از خرید بررسی دقیق ویژگی‌ها توصیه می‌شود. وب سایت طب پایتخت به دلیل در اختیار گذاشتن تمامی مشخصات و قیمت به روز دستکش‌های لاتکس، یکی از کاربردی‌ترین وب سایت ها برای بررسی‌های اولیه قبل از خرید به حساب می‌آید.