قند خون ( گلوکومتر )

تومان - تومان

دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر

پایش پیوسته سطح قند خون با استفاده از دستگاه تست قند خون، اهمیت زیادی دارد. قند به عنوان اصلی‌ترین ماده تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن به شمار می‌آید؛ بنابراین سطح قند خون در بدن از این جهت مورد توجه قرار می‌گیرد. افزایش یا کاهش قند خون در شرایط مختلف ممکن است برای همه افراد پیش بیاید؛ البته این موضوع در بیماران مبتلا به دیابت به وضوح و در فاصله های زمانی کم‌تری دیده می‌شود.

با توجه به اهمیت این موضوع اندازه گیری سطح قند خون نه تنها در بیمارستان و مراکز درمانی بلکه در منازل نیز باید صورت گیرد. دستگاه اندازه گیری کننده قند خون انواع مختلفی دارد؛ که در ادامه به بررسی هر کدام و خرید دستگاه قند خون می‌پردازیم.

انواع دستگاه تست قند خون

بدن انسان شامل اجزای مختلفی است و همکاری این اجزا باهم در حالت کلی معنی دار می‌شود و اهمیت خود را نشان می‌دهد. یکی از مواردی که برای سلامت بدن فرد مهم است، حفظ شرایط بدن به حالت نرمال و متعادل که به آن هموستاز نیز گفته می‌شود.

کربوهیدرات یکی از درشت مغذی‌های مهم در غذا‌ها است که حدود نیمی از انرژی بدن را تامین می‌کند. کمبود قند در بدن باعث پایین آمدن سطح قند خون می‌شود و در ادامه ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی همچون ضعف و غش کردن در افراد شود؛ به همین دلیل بررسی سطح قند خون افراد با استفاده از خرید گلوکومتر، توصیه می‌شود.

دستگاه تست قند خون انواع و اقسام گوناگونی دارد:

·دستگاه تست قند خون تهاجمی

در این مدل، دستگاه تست قند خون از یک سوزن و نوار تست قند خون تشکیل شده است. این مدل از دستگاه‌های اندازه گیری معمولا دقیق‌ترین نتایج را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌کنند. وجود سوزن باعث شده که این دستگاه یک‌بار مصرف باشد و تنها برای یک کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بعد از هر بار استفاده باید بخش نوار تست تعویض شود.

·دستگاه تست قند خون غیر تهاجمی

در این مدل از دستگاه‌ تست قند خون برخلاف سایر مدل‌های موجود در بازار نیازی به استفاده از سوزن نیست. سازوکار این دستگاه با استفاده از حسگر‌های شیمیایی و فیزیکی است. کافی است این حسگرها بر روی پوست فرد قرار بگیرند. دستگاه تست قند خون غیر تهاجمی به دلیل راحتی کار و نیاز نداشتن به تعویض سوزن یا نوار تست قند بعد از هربار استفاده، بسیار مورد توجه قرار گرفت. دقت اندازه گیری این مدل از دستگاه‌های اندازه گیری نسبت به سایر نمونه‌های موجود در بازار پایین‌تر است به همین دلیل گزینه‌های محدودی از آن تا به امروز تولید شده‌اند.

یکی از معایب این دستگاه این است که همه افراد با محل قرارگیری صحیح این حسگرها بر روی پوست بازو آشنایی ندارند؛ همچنین ثابت نماندن سنسور‌ها در طول زمان اندازه گیری نیز از معایب این دستگاه‌ها محسوب می‌شود.

·دستگاه پایش قند خون مداوم

این نوع از دستگاه‌های اندازه گیری قند خون معمولا بر بازوی شخص بسته می‌شوند و فرد آن را همیشه با خود حمل می‌کند؛ که این امکان را فراهم می‌کند تا قند خون را در طول مدت زمان طولانی اندازه گیری کند. این دستگاه‌ها همچنین قابلیت ارسال اطلاعات از راه دور نیز دارند که اگر برای فرد مشکل خاصی پیش بیاید، این دستگاه به سرعت می‌تواند پزشک یا دیگر اعضای خانواده را از وجود نوعی حالت غیر نرمال در سطح قند خون آگاه کند.

از معایب این دستگاه می‌توان به این موارد اشاره کرد که حمل و نگه داری آن در مدت زمان طولانی شاید افراد را از داشتن یک زندگی روزمره عادی محروم سازد؛ همچنین تعمیر و نگهداری از آن نسبتا دشوار و هزینه بر است. درک کردن، داده‌هایی که این دستگاه بعد از اندازه گیری ارائه می‌کند، به راحتی برای افراد عادی بدون داشتن دانش در زمینه پزشکی کار چندان راحتی نیست.

خرید دستگاه تست قند خون

آگاهی یافتن از وضعیت قند خون برای همه افراد به خصوص بیماران دیابتی از اهمیت فراوانی برخوردار است. مراجعات حضوری نزد پزشک هر شش ماه یک‌بار به منظور چکاپ کلی برای اندازه گیری قند خون مناسب نیست و باید به طور پیوسته و منظم این عامل را مورد پایش قرار داد؛ به همین دلیل خرید گلوکومتر توصیه می‌شود. برای این‌که بتوانید یک خرید مناسب داشته باشید در ابتدا باید ویژگی‌ها و مشخصات هر یک از محصولات را به دقت بررسی کنید و موارد مختلف را باهم مقایسه کنید. وب سایت طب پایتخت همه این اطلاعات مورد نیاز را به صورت 24 ساعته در اختیار شما قرار داده است و برای خرید گلوکومتر و بررسی‌های اولیه می‌توانید به این وب سایت مراجعه کنید. در طب پایتخت امکان ارسال سریع به تمامی نقاط کشور وجود دارد.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه قند خون

قیمت دستگاه قند خون یکی از مهم‌ترین عواملی است که در مرحله انتخاب و خرید بین نمونه‌های مختلف موجود در بازار تاثیرگذار است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت گلوکومتر خون می‌پردازیم.

  • نوع دستگاه
  • کارخانه سازنده
  • تولید شده در داخل یا خارج از کشور
  • وجود ویژگی‌های جانبی در دستگاه
  • گارانتی و خدمات پس از فروش

نکات استفاده از گلوکومتر

بررسی معتبر بودن شرکت سازنده قبل از خرید، شما را از کیفیت محصول مطمئن می‌کند.

نوار‌های تست گلوکومتر تهاجهی نسبت به رطوبت حساس می‌باشند و باید در ظروف مخصوصی از آن‌ها نگه داری کنید.

از قرار دادن دستگاه در محیط‌هایی با دمای بسیار بالا یا پایین خودداری کنید؛ چرا که دقت اندازه گیری دستگاه در طولانی مدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

شرایط بدنی فرد قبل از شروع اندازه گیری باید در حالت نرمال باشد؛ چرا که اگر فرد در معرض استرس یا فعالیت بدنی شدید باشد همه این عوامل روی سطح قند خون او تاثیر گذارند.

سعی کنید مانیتور دستگاه را تمیز نگه دارید تا در خواندن نتیجه خطایی ایجاد نشود.

سخن پایانی

امروزه نمونه‌های مختلفی از دستگاه تست قند خون وجود دارند که هر یک از نظر عملکرد و داده‌هایی که در نتیجه ایحاد می‌کنند با یک‌دیگر تفاوت‌هایی دارند. شما برای بررسی منظم قند خون در شرایط مختلف، می‌توانید از این دستگاه‌ها استفاده کنید. برای خرید آنلاین با تضمین ضمانت کالا و خدمات پس از فروش می‌توانید از طریق وب سایت طب پایتخت خرید دستگاه قند خون را انجام دهید.