کمربند طبی

تومان - تومان

امروزه به سبب سبک نوین زندگی، اکثر مردم به‌طور طولانی یا مقطعی کمردرد را در زندگی خود تجربه خواهند کرد. اگرچه در موارد بسیار علت کمردرد آسیب‌دیدگی و یا اختلالات در ستون فقرات است ولی آمار نشان می‌دهد که درصد بسیار بالایی از موارد کمردرد ناشی از بلند کردن اجسام سنگین در وضعیت بدنی نامناسب است.

بهترین راه جلوگیری از کمردرد و حتی بهبود وضعیت دردناک موجود، استفاده از کمربند طبی است. کمربندهای طبی کمر فرد را در بهترین حالت خود نگه می‌دارند و مانع از وارد شدن فشار به کمر در هنگام نشستن، ایستادن و حتی بالا رفتن از پله می‌شود.

تقریبا 50 درصد از مردم هرساله کمردرد را تجربه می‌کنند و همین امر سبب شده که رایج‌ترین دلیل مراجعه بیماران به دکترهای ارتوپد، شکایت از دردهای مزمن در ناحیه کمر باشد. بین 25 تا 45 سالگی شایع‌ترین گروه مراجعه کننده به مراکز درمانی به سبب درد در این ناحیه هستند. این مسئله نه تنها خسارت‌های مالی برای شخص به همراه دارد، بلکه گاها فرد به علت دردهای شدید ناچارا شغل خود را ترک می‌کند و یا از دست می‌دهد. به توصیه پزشکان یکی از راه‌های درمان و همچنین پیشگیری در بروزکمردرد استفاده از کمربند طبی است. کمربند طبی نوعی کمربند است که به منظور پشتیبانی از ستون فقرات در ناحیه کمر بسته می‌شود. کمربندهای طبی به منظور کاهش فشار بیش از حد بر ستون فقرات، کمک به استحکام ستون فقرات و انتقال فشار از کمر به ماهیچه‌ها، استفاده می‌شود. اما آیا همه این‌ها یک افسانه است و یا واقعا این کمربند می‌تواند به بیمار کمک کند؟ برای آشنایی بیشتر با کمربند طبی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مزایای استفاده از کمربند طبی

 • پشتیبانی از کمر و ستون فقرات، افرادی که از کمربندهای طبی استفاده می‌کنند مدعی هستند که در طول دوره‌های کمردرد، کمربند طبی از کمر آنها هنگام تغییر وضعیت بین درازکشیدن، نشستن و ایستادن پشتیبانی بیشتری می‌کند. درواقع با محدود کردن حرکت موجب جلوگیری از پیشرفت آسیب‌دیدگی کمر شده و همین امر سبب رو به بهبودی رفتن ناحیه آسیب دیده بشود.  
 • سبب کاهش درد می‌شود. نوعی از کمربندهای طبی دارای عناصر گرمایشی و برخی داری قابلیت ماساژ درمانی را دارند. که هم گرما و هم ماساژی که این کمربندها به ناحیه آسیب دیده ارائه می‌دهند منجر به تسکین درد خواهد شد.
 • بهبود وضعیت ستون فقرات. به گفته کاربران، هنگام بستن کمربند طبی شخص به راحتی می‌تواند بر نشستن خود کنترل داشته باشد و بدون نیاز به تکیه دادن به جسمی بدون منحنی شدن کمر به راحتی ستون فقرات خود را صاف نگه دارد.

موارد استفاده از کمربند طبی

کمربندهای طبی ممکن است به شرایط زیر کمک کند:

 • بهبودی و دوره درمان بعد از جراحی. اغلب پس از جراحی ستون فقرات با هدف کاهش فشار روی ستون فقرات، افزایش ثبات، محدود کردن حرکات، تهیه و خرید کمربند طبی به بیمار توصیه شود. شایع‌ترین دلیل تجویز کمربند طبی توسط پزشکان، محدود کردن حرکت بیمار است.
 • دیسک کمر. کمربند طبی می‌تواند فشار روی ستون فقرات را به نسبت زیادی کاهش بدهد. هنگامی که دیسک بین مهره‌ای دچار آسیب بشود، یک کمربند طبی دیسک کمر بهترین راه حل است تا مانع خم و راست شدن مهره‌های کمر شود.
 • تنگی کانال نخاعی، کمربند طبی می‌تواند از طریق کاهش فشار و محدود کردن حرکات در قسمت زیرین ستون فقرات، که می‌تواند سبب تحریک ریشه عصبی و درد شود، به تنظیم وضعیت بدن و انتقال وزن به ماهیچه ها و بهبودی کمک کند.
 • کشش عضلانی
 • فتق دیسک
 • شکستگی‌های فشاری مهره‌ها

علاوه براین مطالعات نشان می‌دهد که کمربندهای طبی ممکن است برای بیماران سالمندی که تحت درمان کولونوسکوپی هستند، مفید باشد.

معیارهای خرید کمربند طبی

بدون شک هنگام انتخاب و خرید کمربند طبی بهتری است ابتدا از فیزیوتراپ و یا پزشک خود مشاوره بگیرید. ولی به‌طور کلی معیارهای کلی وجود دارد که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید.

 • نوع بیماری و درد: کمربندهای طبی می‌توانند سفت، نیمه سفت و یا انعطاف‌پذیر باشند. که هرکدام کابرد مختص به خود را دارا است.
 • اندازه: اکثر محصولات در یک اندازه استاندارد با قابلیت تنطیم به بازار ارائه می‌شوند.
 • مواد: کمربندهای طبی انعطاف‌پذیر اغلب از پنبه یا نئوپرن تشکیل شده‌اند، درحال‌که انواع سفت می‌توانند از فلز، چرم یا پلاستیک قابل قالب‌گیری ساخته شده باشند.
 • دوام: دوام کمربندهای قابل شستشو بیشتر از انواع دیگر است.

بررسی قیمت کمربند طبی

همان‌گونه که اشاره شد، کمربندهای طبی در مدل‌ها و انواع گوناگون و همچنین با مواد متنوع تولید می‌شوند و همین امر سبب تفاوت در قیمت آنها با یکدیگر خواهد بود. بدون شک کمربندهای ساده که فقط برای حمایت خفیف برای ضعف کمر به‌کار می‌روند، از قیمت کمتری نسبت به انواع سفارشی برخوردارند. بنابراین نمی‌توان قیمت مشخصی برای کمربند طبی تعیین کرد.