تخت بیمارستانی

تومان - تومان

هر آنچه درمورد تخت بیمارستانی باید بدانید

تخت بیمارستانی

تخت‌های بیمارستانی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات پزشکی محسوب می‌شوند و وجود تخت‌های بیمارستانی استاندارد، جهت ارائه خدمات پزشکی و درمانی، برای تمام مراکز درمانی کاملا الزامی است.

امروزه انواع مختلفی از تخت‌های بیمارستانی با کاربرد و خصوصیات متفاوت، طراحی و ساخته می‌شوند که از لحاظ جنس، وزن، قیمت و... باهم متفاوت هستند.

 

قیمت انواع تخت بیمارستانی

استحکام و کیفیت تخت‌های بیمارستانی، به دلیل استفاده مکرر در طول روز و سال، باید بسیار بالا باشد بخصوص کیفیت فوم و روکش تخت که دائما در معرض شستشو و ضد عفونی قرار دارد. روکش تخت‌های بیمارستانی از جنس ABS یا چرم و در ضخامت‌های متفاوت است.

بنابراین عوامل مختلفی در تعیین قیمت انواع تخت بیمارستانی نقش دارند. به طور کلی این عوامل عبارت اند از:

  • نوع و کاربرد تخت (مکانیکی یا برقی)
  • شرکت سازنده
  • جنس تخت
  • آپشن‌های تخت و...

 

ابعاد استاندارد یک تخت بیمارستانی

اندازه تخت بسته به مدل آن متفاوت است، اما تخت‌های بیمارستانی استاندارد دارای طولی حدود 220 سانتی متر و 97 سانتی متر عرض هستند. با این حال، برخی از تولید کنندگان تخت ممکن است مدل‌های تخصصی با سایز‌های متفاوت راارائه دهند.

 

لوازم جانبی و ویژگی های اضافی تخت بیمارستانی

امروزه بسیاری از تخت‌های بیمارستانی با ارائه طیف وسیعی از ویژگی‌های منحصربفرد، مراقبت از بیمار را ساده کرده‌اند مانند قابلیت Trendelenburg و ضد Trendelenburg ، صفحات اشعه ایکس و...

 

تخت بیمارستانی مکانیکی یا الکتریکی؟

یک تخت بیمارستانی می‌تواند به طور کامل مکانیکی، نیمه الکتریکی و یا کاملا الکتریکی باشد. تفاوت انواع این تخت‌ها در روش تغیر ارتفاع و شیب تخت است.

تخت بیمارستانی مکانیکی شامل یک میلنگ برای تنظیم موقعیت و ارتفاع تشک است. هر زمان که نیاز به تغیر شیب و ارتفاع تخت باشد، کسی باید بصورت دستی آن را انجام دهد.

مدل‌های نیمه الکتریکی ترکیبی از روش‌های دستی و الکتریکی هستند که نیاز به کار فیزیکی کمتری دارند. به طور کلی، در ایت مدل تخت‌ها هر گونه پیمایش یا تنظیمات را می‌توان به صورت الکترونیکی به سادگی با فشار دادن یک دکمه انجام داد. با این حال، ارتفاع تخت هنوز به صورت دستی تنظیم می‌شود.

تخت تمام الکتریکی به یک سوکت الکتریکی متصل می شود و انواع تنظیمات دلخواه آن می تواند از طریق یک کنترل پنل که بر روی تخت قرار می‌گیرد، کنترل شود.

خرید تخت بیمارستانی

خرید یک تخت بیمارستانی باکیفیت و حرفه‌ای علاوه بر تامین نیاز‌های بیمار، باعث افزایش کارایی کادر درمان نیز می‌شود. بنابراین هنگام خرید تخت بیمارستانی به نکات زیر توجه کنید:

  • قابلیت‌های جابه‌جایی بیمار

جابه‌جایی بیمار در تخت، مخصوصاً در افراد چاق، بسیار دشوار است. بنابراین وجود مکانیزم‌های جابجایی آسان در تخت، باعث سهولت در کار پرسنل و بهبود هرچه سریع‌تر وضعیت می‌شود.

  • بد ساید

حفاظت از بیمار، مهم‌ترین هدفی است که با خرید یک تخت بیمارستانی باید تامین شود. تخت‌های فاقد محافظ، برای بیماران بویژه افراد دارای اختلال هوشیاری، کودکان و... بسیار خطرناک است.

همچنین محافظ‌های تخت بدون قابلیت جداسازی و تغییر‌حالت باعث ایجاد محدودیت‌ در جابه‌جایی بیمار بین تخت‌ها می‌شود.

  • قابلیت نگهداری تجهیزات

تخت بیمارستانی باید دارای قسمت‌هایی باشند برای نگهداری سایر تجهیزات مانند وسایل IV، مخزن اکسیژن و... باشند.