تیغ های جراحی و ملزومات

تومان - تومان

تیغ جراحی

تیغ جراحی ( تیغ بیستون ) یکی از ابزار‌های پرکاربرد در پزشکی و جراحی‌های مختلف است. تیغ بیستوری یکی از ابزار‌هایی است که در حین جراحی، کار را برای پزشک معالج آسان‌تر می‌کند؛ چرا که با استفاده از آن دسترسی به اندام‌های زیرین راحت‌تر می‌شود و عمل جراحی تسریع می‌یابد. از تیغ‌های جراحی به منظور‌های مختلفی نیز برش قسمتی از بدن، برداشتن خال، انجام کار‌های طب سنتی مثل حجامت و غیره نیز استفاده می‌شود. تیغ‌های بیستون به طور معمول از جنس فولاد زنگ نزن و مواد کربنی ساخته شده‌اند. با توجه به کاربردی که تیغ باید داشته باشد و استفاده‌ای که باید داشته باشد؛ انواع و اقسام گوناگونی دارد که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

انواع تیغ جراحی ( تیغ بیستوری )

امروزه استفاده از ابزار‌های مختلف در پزشکی به دلیل سهولت کارها افزایش یافته است. تیغ جراحی هم یکی از این ابزار‌ها است که کاربرد بسیار وسیعی در مراکز درمانی دارد. با توجه به این امر انواع و اقسام گوناگونی از آن بر حسب سایز وجود دارد که از هرکدام بسته به عمق ناحیه عمل استفاده می‌شود؛ که در ادامه به بررسی چند نمونه از آن می‌پردازیم. پرکاربردترین نوع تیغ بیستوری در مصارف پزشکی به طور معمول سایز‌های 10، 11، 12، 15، 18، 20 و 22  می‌باشند.

·تیغ بیستوری سایز 10

این تیغ با سایز کوچک که دارد، برای کار‌های طریف بسیار مناسب می‌باشد. از این تیغ به منظور ایجاد برش‌های بسیار کوچک در پوست و جراحی‌های تخصصی در اندام‌های داخلی نظیر جراحی‌های مربوط به قلب و عروق کرونر که نیاز به ظرافت بالایی حین عمل جراحی استفاده می‌شود. برای کاشت مو به منظور ایجاد برش‌های ریز و انجام عملیات مورد نیاز در سطح سر به منظور این‌که کم‌ترین مقدار خونریزی رخ دهد؛ از تیغ‌های جراحی با سایز 10 استفاده می‌شود. این تیغ نه تنها در پزشکی بلکه در صنعت و مصارف دیگری نظیر صنایع دستی و کنده کاری روی چوب برای ظریف کاری‌های نهایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

·تیغ بیستوری سایز 11

یکی از پرکاربرد ترین تیغ‌ها برای ایجاد برش در جراحی‌های مختلف پزشکی تیغ سایز 11 جراحی است. شکل و طراحی خاص این تیغ به نوعی است که تیزی آن بسیار زیاد است. در واقع تیغ سایز 11 جراحی دارای شکل مثلثی می‌باشد که در امتداد لبه‌ها و نوک تیز از آن می‌توان برای برش نکات مختلف بدن در جراحی استفاده کرد. این تیغ در ناحیه لبه‌ها ضخیم است که این باعث افزایش مقاومت و استحکام آن می‌شود. از تیغ سایز 11 جراحی در کالبد شکافی، جراحی‌های عمومی، جراحی‌های عروق، جراحی‌های زیبایی و ترمیمی‌ صورت و غیره استفاده می‌شود.

·تیغ بیستوری سایز 15

تیغ سایز 15 جراحی طراحی خاص و منحصر به فردی در ناحیه لبه‌های خود دارد که وجود انحنای باریک در قسمت انتهایی منتهی به نوک تیغ باعث شده است از این نوع تیغ‌های جراحی اغلب به منظور ایجاد برش‌های بسیار ظریف منحنی شکل استفاده کرد. از این تیغ در جراحی‌های مناطق و اندام‌های حساس بدن نظیر قلب و چشم و جراحی‌های داخل سینه و پیوند بین عروق کرونری استفاده می‌شود.

نکات استفاده از تیغ جراحی ( تیغ بیستوری )

انتخاب نوع تیغ برحسب محلی که قرار است در ان برش رخ دهد باید صورت گیرد.

توجه به پوست و ضخامت پوست در انتخاب نوع تیغ امر بسیار مهمی ‌است.

مهارت پزشک معالج و جراح در استفاده از تیغ بیستوری بسیار مهم است.

نحوه استفاده و به دست گرفتن هر یک از تیغ‌های جراحی باهم تفاوت اندکی دارد؛ که باید پزشک جراح با همه متد‌ها به دقت آشنایی داشته باشد.

تیغ‌های جراحی در جنس‌های مختلف وجود دارند که انتخاب جنس و برند مورد نظر باید به دقت صورت گیرد.

انتخاب دسته مورد برای هر تیغه باید متناسب با استفاده و نوع و سایز تیغه صورت بگیرد.

اگر تیغ های جراحی چند بار مصرف کند شدند؛ باید با روش های مخصوص اقدام به تیز کردن آن‌ها کرد.

برخی از تیغ‌های جراحی مورد استفاده در مراکز درمانی یکبار مصرف هستند و بعد از یکبار استفاده تیزی و قابلیت خود را از دست می‌دهند؛ ولی تیغ‌هایی از جنس فلز و آلیاژ‌های مختلف نیز وجود دارند که مساله استریل کردن آن‌ها بعد از استفاده بسیار مهم است و باید به طور کامل ضدعفونی شوند.

خرید تیغ جراحی ( تیغ بیستوری )

برای خرید تیغ جراحی باید به عواملی نظیر سایز تیغ و جنس آن دقت کنید. شما به منظور بررسی هر یک از این عوامل می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید. در وب سایت طب پایتخت قیمت تیغ‌های جراحی به همراه مشخصات هر یک به تفکیک مشخص شده است که شما قبل از خرید می‌توانید به دقت همه را بررسی و مقایسه کنید و در نهایت اقدام به خرید تیغ بیستوری مورد نظر خود کنید. امکان ارسال سریع محصولات و همچنین ضمانت اصالت کالا و خدمات پس از فروش که در این وب سایت وجود دارد از عواملی است که شما را از داشتن یک خرید آنلاین خوب مطمئن می‌کند.

عوامل موثر بر قیمت تیغ جراحی ( تیغ بیستوری )

با توجه به اینکه استفاده از تیغ‌های جراحی به منظور سهولت و تسریع در عمل‌های جراحی مختلف افزایش یافته؛ انواع و اقسام گوناگونی از آن وجود دارد که بر حسب قیمت با هم تفاوت دارند. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیغ‌های جراحی میپردازیم:

  • سایز و شماره تیغ
  • جنس ساخته شده از آن
  • شرکت و برند تولیدی
  • تولید در داخل یا خارج از کشور
  • یکبار مصرف یا چند بار مصرف بودن
  • نحوه بسته بندی و تعداد تیغ موجود در هر بسته بندی

در پایان

تیغ جراحی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزار‌ها در مراکز درمانی و اتاق‌های عمل است. انواع و اقسام گوناگونی از تیغ‌های بیستوری وجود دارد که با توجه به عوامل مختلفی نظیر سایز و شماره تیغ یا جنس سازنده؛ تقسیم می‌شوند. برای خرید تیغ بیستوری و اطلاع از قیمت تیغ جراحی می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید. طب پایتخت مشخصات و ویژگی هر یک از محصولات را به طور دقیق به همراه قیمت مشخص کرده است که این عوامل سبب می‌شود شما بتوانید خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید.