گاز طبی غیر استریل

تومان - تومان

گاز غیر استریل

همان‌طور که می‌دانید مراقبت و تمیز نگهداشتن زخم‌ها در بهبود آن‌ها نقش بسیار موثری دارد. برای این کار می‌توانیم از انواع گاز استریل و گازهای غیر استریل استفاده کنیم. گازهای استریل و غیر استریل برای تمیز نگهداشتن زخم‌ها بسیار مناسب هستند. اما گاز غیراستریل چیست و چه کاربردی دارد؟ از گاز طبی غیر استریل برای مراقبت از چه زخم‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

اگر قصد دارید از پاسخ این پرسش‌ها مطلع شوید و همچنین طلاعات بیشتری در مورد گاز طبی غیر استریل کسب کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

گاز غیر استریل چیست؟

گاز غیراستریل در واقع همان پانسمان‌هایی هستند که رنگ سفیدی دارند و در اندازه‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. جنس گازهای غیر استریل از الیاف بافته نشده است و برای مراقبت از زخم‌ها بهترین گزینه محسوب می‌شوند.

این نوع از گازها دارای خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید:

 • این پانسمان دارای الیاف نفوذپذیر است و به علت وجود الیاف بافته نشده امکان عبور هوا از این پانسمان وجود دارد.
 • گازهای غیر استریل از پارچه‌های نرم درست شده‌اند و  به همین دلیل برای مراقبت از زخم‌های عمومی بسیار مناسب‌ هستند.
 • الیاف این پارچه‌ها به صورت مکانیکی تقویت می‌شوند و هیچ گونه آلودگی در آن‌ها وجود ندارد.

تفاوت گاز استریل و گاز غیر استریل چیست؟

به طور کلی نام گاز استریل بیشتر شنیده شده است اما گازهای غیر استریل نیز کاربرد مهمی در زمینه پزشکی دارند. هر کدام از این گازها برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. برخی از گازها برای پانسمان کردن سوختگی کاربرد دارند و برخی از آن‌ها برای محافظت از پوست‌های حساس تولید شده‌اند. گازهای استریل نیز به دلیل مقاومتی که در برابر آلودگی‌ها و باکتری‌ها دارند برای پانسمان زخم‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا گازهای استریل ترشحات زخم‌های باز را به خود جذب می‌کند و از این رو گزینه مناسبی برای زخم‌های باز محسوب می‌شود. این در حالی است که گاز غیر استریل اغلب برای مراقبت و محافظت از زخم‌های بسته یا سطحی استفاده می‌شود. در واقع گاز غیر استریل برای محافظت از زخم یا کبودی گزینه بسیار مناسبی است. نکته دیگر این است که گازهای استریل معمولا قیمت بیشتری نسبت به گازهای غیر استریل دارند.

کاربرد گاز طبی غیر استریل

به طور کلی کاربرد گاز طبی غیر استریل زیاد است و در اغلب مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز طبی غیر استریل در دو مدل ساده و نخ‌دار تولید می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص خود را دارند و در شرایط مشخصی استفاده می‌شوند. از گاز طبی غیر استریل بیشتر برای پانسمان شکستگی و در رفتگی استفاده می‌شود. مدل ساده گاز غیر استریل برای پانسمان روی گاز استریل استفاده می‌شود. نوع نخ‌دار آن هم در هنگام عمل جراحی و همچنین در دندانپزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. روی هم رفته از گاز غیر استریل استفاده زیادی می‌شود و به همین علت تولید آن نیز افزایش یافته است. انعطاف پذیری بالای آن باعث شده است تا برای پانسمان محل شکستی گزینه بسیار مناسبی باشد.

خرید گاز طبی غیر استریل

در‌ هنگام خرید گاز طبی غیر استریل باید به نکات زیر توجه کنید:

 • این گازها باید کاملا ضد حساسیت باشند و هیچ گونه حساسیت  و آلرژی پوستی برای مصرف کننده ایجاد نکنند.
 • جنس گازهای طبی غیراستریل باید از پنبه باشد و همچنین فاقد هرگونه مواد شیمیابی و اصلاح کننده رنگ و بو باشد.
 • طول نخ‌های آن باید به گونه‌ای باشد که به خوبی تمام سطح گاز را بپوشاند، پهنای نخ باید مناسب و ظاهر آن بدون پرز باشد.
 • این گازها باید از PH مناسبی برخوردار باشد تا هیچ آسیبی به فرد مصرف کننده وارد نکند.
 • و‌ در آخر توصیه می‌شود گاز طبی غیر استریل را از شرکت‌های تولید کننده معتبر خریداری کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت گاز طبی غیر استریل

قیمت گاز طبی غیر استریل در سال‌های اخیر متفاوت بوده و به علت تورم و شرایط اقتصادی افزایش یافته است، البته با توجه به گذر زمان این اتفاق امری طبیعی است. اگر قصد خرید گاز طبی غیر استریل را دارید می‌توانید به صورت مستقیم و آنلاین، گاز طبی غیر استریل را با قیمت مناسب از وب‌سایت طب پایتخت خریداری کنید. هرچند که قیمت این محصولات با توجه به تغییر قیمت دلار درحال تغییر است و ثبات چندانی ندارد، اما تولیدکنندگان داخلی تلاش می‌کنند تا محصولات باکیفیت و مقرون به صرفه را تولید و به بازار عرضه کنند.

انواع گاز طبی غیر استریل

به طور کلی گازهای طبی غیر استریل را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

 • گازهای غیر استریل خط‌دار
 • گازهای غیر استریل بدون خط

از انواع گازهای بدون خط پس از استریل کردن می‌توان، برای پانسمان و مراقبت از زخم‌های حساس نیز استفاده کرد. اما گازهای خط‌دار به گازهایی گفته می‌شود که معمولا از آنها در عمل‌ها و جراحی‌ها استفاده می‌کنند.

اما چرا گازهای غیر استریل را به انواع خط‌دار و بدون خط دسته‌بندی می‌کنند؟

گازهای خط‌دار می‌توانند اشعه X را جذب کنند و به همین دلیل در هنگام عکس برداری‌های پزشکی قابل رویت هستند؛ این ایده تقسیم‌بندی به علت پیشگیری از جاماندن گازها در بدن در هنگام جراحی اجرا شده است. البته ناگفته نماند که گازهای طبی غیر استریل در ضخامت‌ها و لایه‌های مختلف نیز تولید می‌شوند و که در زمینه‌هایی مختلف پزشکی کاربرد دارند.

نکات استفاده از گاز طبی غیر استریل

در هنگام استفاده از گاز طبی غیر استریل لازم است که نکات مهمی رعایت شود، در ادامه به شرح این نکات می‌پردازیم:

برای پانسمان زخم با گاز ابتدا دستان خود را با آب و صابون خوب بشویید. اگر شرایط شستشو را نداشتید، می‌توانید از دستکش استفاده کنید.

 • زخم را آهسته و آرام با یک تکه پارچه تمیز کنید.
 • سپس یک تکه از گاز غیر استریل تمیز را به آرامی روی زخم قرار دهید.
 • نوار چسبی لبه‌های گاز را به پوست اطراف زخم بچسبانید تا ثابت بماند.

نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد مراقبت از زخم‌ها در روند درمان آن اهمیت بسیار زیادی دارد. گاز طبی غیر استریل یکی از انواع پانسمان‌های مهم و کاربردی در حوزه پزشکی است که برای محافظت و مراقبت از زخم‌های بسته از آن استفاده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی و فواید این گازها می‌توان به کمک به قطع خون ریزی زخم و برخورداری از الیاف نرم اشاره کرد. بنابراین اگر برای پانسمان زخم‌های بسته به دنبال گزینه مناسب هستید می‌توانید از گازهای طبی غیر استریل استفاده کنید.