اسپیرومتری تشویقی

تومان - تومان

اسپیرومتری تشویقی

یکی از راه‌های تقویت عملکرد ریه‌ها و افزایش حجم تنفسی استفاده از اسپیرومتری تشویقی است. بدن انسان یک سیستم پیچیده متشکل از دستگاه‌های گوناگون می‌باشد که عملکرد هر یک از این دستگاه‌ها بسیار به یکدیگر وابسته است و وجود مشکل و ایراد در هرکدام بر عملکرد سایر دستگاه‌ها نیز موثر است. دستگاه تنفس نیز به عنوان تامین کننده اکسیژن مورد نیاز برای سلول‌ها و دفع کربن دی اکسید تولید شده در بدن که در صورت تجمع خطرات زیادی به همراه دارد، نقش مهمی‌در بدن ایفا می‌کند.

وجود مشکل در ریه‌ها که مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش دستگاه تنفس می‌باشند بر عملکرد سایر دستگاه‌ها به خصوص دستگاه گردش خون و کارکرد قلب تاثیر گذار است؛ بنابراین باید حتما در صورت بروز هرگونه مشکل مثل کاهش حجم تنفسی، به سرعت اقدام به درمان آن کرد. یکی از روش‌های درمانی برای جلوگیری از کاهش حجم کل ریوی و جمع شدن ریه‌ها استفاده از اسپیرومتری تشویقی است. در ادامه به بررسی انواع اسپیرومتر تشویقی و کاربرد هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

انواع اسپیرومتری تشویقی

اسپیرومتری تشویقی که به نام‌های اسپیرومتر انگیزشی یا خانگی نیز شناخته می‌شود؛ که برای افزایش بازده تنفسی و حجم تنفس تام به کار می‌رود. آلوئول‌ها یا حبابک‌های تنفسی بخش عملکردی دستگاه تنفس را تشکیل می‌دهند که با افزایش و کاهش حجم آن‌ها عمل دم و بازدم رخ می‌دهد. در صورتی که عمل حبابک‌های تنفسی به درستی صورت نگیرد، تنفس فرد دچار اختلال می‌شود و در این حالت قسمتی از ریه یا در موارد شدید تمام ریه حالت جمع شدگی به خود می‌گیرد که در اصطلاح چسبیدن ریه‌ها به یک‌دیگر می‌گویند.

به دنبال این وضعیت حجم تنفسی فرد به شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه انجام بسیاری از کار‌ها برایش دشوار می‌شود. برای جلوگیری از این مشکلات و درمان پنومونی ریه از اسپیرومتری ریه استفاده می‌شود.

اسپترومتری انواع و اقسام گوناگونی دارد؛ از جمله:

1.اسپیرومتری تشویقی جریانی

در این نوع از اسپیرومترهای تشویقی، اسپیرومتر دارای تعدادی توپک است. این توپک‌ها متحرک‌اند و با نیروی تنفس فرد جابه جا می‌شوند و در حین دم معلق می‌مانند. مقدار بالا رفتن و معلق ماندن این توپک‌ها معیاری برای اندازه‌گیری مقدار و جریان هوای تنفسی است. در این نوع اسپیرومتر حجم تنفسی از قبل تعیین نمی‌شود.

2.اسپیرومتری تشویقی حجمی

در این نوع اسپیرومتر حجم توسط پزشک با نشانگر متحرک دستگاه معین می‌شود؛ که در هربار مراجعه بیمار با توجه به وضعیت و بهبودی شخص، مشخص می‌شود و با افزایش تحمل بیمار این مقدار تغییر می‌کند. در این نوع اسپیرومتر بیمار از طریق قطعه دهانی نفس عمیق می‌کشد و وقتی که اتساع ریه به حداکثر مقدار خود می‌رسد نفس خود را به مدت 5 ثانیه نگه می‌دارد؛ سپس بازدم را به اهستگی انجام می‌دهد تا این‌که پیستون به حالت ابتدایی خود برگردد.

3.اسپیرومتر الکترونیکی

در این مدل از اسپیرومتر، اندازه‌گیری حجم‌های تنفسی با استفاده از مبدل‌های اولتراسونیک سرعت صورت می‌گیرد. دقت اندازه‌گیری این دستگاه نسبت به سایر مدل‌ها به دلیل حذف برخی خطاهای حرکتی حین انجام عمل دم و بازدم، بالاتر است.

4.دستگاه اسپیرومتری مشابه آسیاب بادی

این مدل از دستگاه‌های اسپیرومتری انگیزشی مشابه یک تانکر آب می‌باشند که وزن سبکی دارند. برای استفاده از این دستگاه باید آن را به صورت افقی قرار داد که از آن به منظور اندازه‌گیری ظرفیت تام و حیاتی شش‌ها بدون استفاده از آب استفاده می‌شود.

خرید اسپیرومتری تشویقی

شما برای خرید اسپیرومتری تشویقی می‌توانید به سایت طب پایتخت مراجعه کنید و به صورت آنلاین اقدام به خرید این محصول کنید. در وب سایت طب پایتخت قیمت اسپیرومتری تشویقی و مشخصات و ویژگی‌های هر یک مشخص شده است؛ که امکان بررسی‌های لازم قبل از خرید برای افراد فراهم شده است. تضمین کیفیت و اصالت کالا توسط طب پایتخت سبب شده است که اطمینان به این وب سایت و خرید آنلاین از این طریق افزایش یابد و امکان ارسال سریع به سرتاسر نقاط کشور سبب شده است که همه افراد بتوانند به محصولات با کیفیت به راحتی دسترسی داشته باشند.

عوامل موثر بر قیمت اسپیرومتری تشویقی

امروزه انواع و اقسام گوناگونی از اسپیرومترهای تشویقی در بازار وجود دارند و قیمت این محصول متغیر است. مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت این محصول عبارت اند از:

حجم و ظرفیت دستگاه

با توجه به شرایط بیمار و بر حسب نیاز او، پزشک معالج نوع خاصی از اسپیرومتر انگیزشی را برای فرد تجویز می‌کند. مسلما تفاوت در حجم دستگاه و یکبار مصرف بودن یا نبودن مخزن‌ها هر یک از عواملی هستند که می‌توانند قیمت نهایی را تغییر دهند.

کارخانه و برند تولیدی

امروزه کارخانه‌های مختلفی اقدام به تولید اسپیرومتر کرده اند و با توجه به تفاوت‌هایی که در تکنولوژی و مواد اولیه وجود دارد؛ از نظر قیمت نیز باهم متفاوت‌اند.

نوع دستگاه

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، دستگاه‌های اسپیرومتری گوناگونی در بازار وجود دارند که با توجه به نظر پزشک معالج برای بیمار توصیه می‌شود؛ که هر یک این دستگاه‌ها با توجه به تفاوت‌های ساختاری که دارند از لحاظ قیمت نیز متغیر می‌باشند.

نکات استفاده از اسپیرومتری تشویقی

  • نحوه استفاده درست از اسپیرومتر اهمیت زیادی دارد؛ حتما باید به دستورات پزشک معالج و راهنمای استفاده موجود در بسته بندی به دقت عمل کرد.
  • زمان و مقدار استفاده از اسپیرومتر انگیزشی باید طبق تجویز پزشک معالج باشد برای مثال در سه روز اول بعد از عمل استفاده از این دستگاه هر 2 ساعت یکبار است؛ ولی از روز 4 ام به بعد هر 4 ساعت یکبار باید از دستگاه استفاده کرد.
  • باید قبل و بعد از مصرف دهانه دستگاه را شست و تمیز کرد چون به طور این قسمت از دستگاه، کامل توسط دهان احاطه می‌شود.
  • اسپیرومتر انگیزشی یک وسیله شخصی است و فرد دیگری نباید از آن استفاده کند.
  • باید اسپیرومتر را در جایی خشک و به دور از رطوبت نگه داشت.
  • استفاده از اسپیرومتر انگیزشی برای افزایش سلامت و بهبود عملکرد شش‌ها است و به طور معمول عوارضی ندارد؛ ولی در صورت بروز این موارد باید استفاده از دستگاه را متوقف کرد.
  1. بروز سردرد شدید بعد از استفاده از دستگاه اسپیرومتری
  2. انجام عمل جراحی روی چشم، در فاصله زمانی نزدیک
  3. وجود آنوریسم در قفسه سینه یا مغز

سخن پایانی

اسپیرومتری تشویقی، به عنوان یک دستگاه کمک درمان و توانبخشی برای بهبود عملکرد ریه ها به شمار می‌آید؛ که بعد از عمل‌های جراحی و جلوگیری از کاهش عملکرد ریه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما برای بررسی ویژگی و خرید اسپیرومتری انگیزشی می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید.