پستانک نوزاد

تومان - تومان

 پستانک نوزاد چیست؟     

 

امروزه پستانک نوزاد یکی از ضروری‌ترین لوازم مرتبط به نوزاد است. بدون شک دیدن یک نوزاد در حال مکیدن پستانک نوزاد منظره جالبی است که یکی از لوازم دوست داشتنی نوزاد است. ولی اغلب والدین با این سوال درگیر هستند که "آیا پستانک برای نوزاد من ضرر دارد؟". این مقاله هرآنچه که نیاز است در مورد پستانک نوزاد بدانید، به شما می گوید. بدون شک شما به عنوان والدین، بهتر می‌دانید چه‌چیزی برای کودک شما مناسب‌تر است، ولی کمی اطلاعات اضافی به شما کمک خواهد کرد تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید.

پیش از آنکه تصمیم بگیریم که شما موافق یا مخالف پستانک نوزاد هستید، اجازه دهید کمی اصول اولیه آن را مرور کنیم: پستانک نوزاد چیست؟ پستانک نوزاد یک وسیله نسبتا نرم و سلیکونی است که برای مکیدن به نوزاد داده می‌شود. پستانک نوزاد اغلب از یک صفحه محافظ، یک طوق و یک دسته تشکیل شده که به منظور جلوگیری از قورت دادن پستانک توسط نوزاد و خفگی وجود دارند.

چرا بسیاری از نوزادان در همان ساعات اول تولد از پستانک نوزاد استفاده می­کنند؟ بیشتر نوزادان با غریزه مکیدن متولد می‌شوند. در ساعات اولیه تولد، نوزاد خسته است و به دلیل تغییر مکان کمی احساس ناامنی دارد و این غریزه مکیدن بطور طبیعی و جدا از نیاز آنها به تغذیه در نوزاد تازه متولد شده وجود دارد. مکیدن انگشت و یا پستانک نوزاد حس امنیت را به آنها برمی‌گرداند.

تاثیر پستانک برای نوزاد شما

پستانک برای نوزاد مانند یک تسکین دهنده و آرامش‌بخش عمل می‌کند. در ادامه به چند دلیل برای استفاده از پستانک برای نوزاد اشاره می‌کنیم:

  • به کودک کمک می­‌ند تا با آرامش بخواب برود.
  • هنگامی که کودک می‌ترسد، حس امنیت را به او بازمی‌گرداند و سبب آرام شدن کودک خواهد شد.
  • سبب تسهیل هضم غذا در کودکان نوپا می­شود.

همه این عوامل گویای یک نکته مشترک هستند: پستانک نوزاد این مزیت را دارا است تا به کودک شما کمک کند با رفع نیاز او به مکیدن به آرامش برسد.

مزیت­های استفاده از پستانک برای نوزاد

در این بخش مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از پستانک نوزاد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • پاسخی برای ارضا غریزه مکیدن در نوزاد

اولین فایده پستانک برای نوزاد را می‌توان رفع نیاز او به مکیدن بیان کرد. حتی اگر شیر مادر یا شیشه شیر توانسته باشد نوزاد را سیر کند، پستانک می‌تواند به عنوان یک نیرو کمک کننده برای آرام نگه داشتن نوزاد در ساعات دیگر روز استفاده بشود. با این حال باید توجه داشته باشید که پستانک به هیچ عنوان نباید جایگزین وعده غذایی و یا عامل به تاخیر انداختن آن باشد.

  • تشویق کودک به یافتن آرامش بدون نیاز به دیگران

اثر تسکین دهنده و اطمینان بخش پستانک برای نوزاد به‌گونه‌ای است که به او کمک می‌کند در زمان‌های ناراحتی یا ترس، به آرامی آرامش خود را بازیابد.

  • کمک به تنظیم خواب نوزاد

از پستانک نوزاد می‌توان برای کمک به خواب آرام کودک بعد از شیر خوردن و یا در ساعات نیمه شب استفاده کرد. مکیدن برای اغلب نوزادان آرامش‌بخش است و راحت‌تر به خواب می‌روند.

  • جلوگیری از مکیدن انگشت شست توسط نوزاد

هنگامی که نوزاد تشویق به مکیدن پستانک بشود، تمایل خود را به مکیدن انگشت از دست خواهد داد و برخلاف مکیدن انگشت شست،  به‌راحتی می‌توانید در میزان استفاده از پستانک نوزاد کنترل داشته باشید.

چرا استفاده از پستانک برای نوزاد در شب منطقی است؟

دلایل متعددی وجود دارد که پستانک نوزاد می‌تواند کودک را در برابر خفگی در خواب یا مرگ ناگهانی نوزاد در خواب، محافظت کند. زمانی‌که نوزاد پستانک در دهان دارد، غلتیدن به‌روی شکم برای او سخت خواهد بود. اگرچه چرخیدن کودک به روی شکم در زمانی‌که شما مراقب او باشید، بسیار مفید و لازم است ولی خوابیدن کودک روی شکم در زمان طولانی سبب مرگ ناگهانی برای کودک می‌شود.

علاوه‌بر این پستانک مانع از ورود گرد و غبار یا حشرات به دهان کودک خواهد شد. و همچنین عده‌ای از محققان معتقدند مکیدن پستانک برای نوزاد کمک می‌کند تا واکنش‌های عصبی و تنفسی بهتری داشته باشد.

نکات اساسی جهت خرید پستانک نوزاد

  • شکل نوک پستانک: در حال حاضر دو نوع پستانک در بازار وجود دارد:پستانک با نوک گرد و پستانک مسطح. پستانک‌های گرد کاملا گرد هستند در حالی‌که نوع دیگر در بالا گرد و در ادامه صاف هستند. بطور کلی اغلب معتقدند که پستانک صاف به جهت تداخل کمتر در رشد دهان و دندان نوزاد، مناسب‌تر هستند.
  • اندازه پستانک: اندازه پستانک نوزاد با توجه به شرایط سنی نوزاد متغیر است. هر برند معیارهای خاصی برای اندازه‌گذاری خود دارد. بنابراین بهتر است پستانک متناسب با سن نوزاد خود را خریداری کنید و به یاد داشته باشید پستانک با اندازه نامناسب برای نوزاد آزار دهنده است.
  • مواد بکار رفته در پستانک: بیشتر پستانک‌های موجود از جنس سیلیکون یا لاتکس هستند. سیلیکون از لاتکس محکم‌تر است و بو را حفظ نمی‌کند، در صورتی‌که لاتکس نرم‌تر و انعطاف‌پذیر­تر از سیلیکون است، اما سریع‌تر فرسوده می‌شود و بوی نامطبوع می‌گیرد.