بالش بارداری و شیردهی

تومان - تومان

بالش بارداری چیست؟

می‌دانیم که جنین در شکم مادر نیاز به مراقبت و همچنین تامین مواد مغذی از طریق ارتباط با مادر دارد. ولی مراقبت‌های خارجی نیز به همان میزان قابل اهمیت است. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا وضعیت خواب مادر در رشد جنین بسیار مهم است.

نوع طراحی تشک‌های معمولی شرایط استانداردی برای راحتی مادر در دوران بارداری فراهم نمی‌کند. همچنین ناگفته نماند که کنترل شرایط و وضعیت مناسب خوابیدن مادر در بارداری به خصوص در ماه‌های آخر بسیار دشوار است. در حالی‌که در کنار نوع تغذیه و آرامش‌های روانی، به منظور رشد بهتر جنین، مادر بیشتر از هر زمان دیگر به خوابی راحت نیاز دارد. به همین منظور امروز شاهد تولید محصولات جدیدی به نام بالش بارداری هستیم که توانسته محبوبیت زیادی بین متخصصان و همچنین مادران باردار کسب کند.

بالش بارداری به طور خاص به منظور پشتیبانی از تغییر منحی‌های بدن مادر در دوران بارداری طراحی شده‌اند. درواقع، بالش‌های حاملگی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در قسمت‌هایی که بیشتر تحت تاثیر رشد جنین و بزرگ شدن شکم مادر قرار می‌گیرند پشتیبانی بهتری فراهم کند. در دوران بارداری شکل بدن مادر حالات خاصی دارد. بالش‌های معمولی قابلیت حمایت بدن مادر در برابر کمردرد، گرفتگی عضلات پا، سفتی لگن و حتی بی‌قراری و بی‌خوابی را ندارند. با کمک بالش بارداری مادر قادر است بدون دغدغه خوابی راحت‌تر و طولانی‌تر را در دوره بارداری، به خصوص در ماه آخر که یافتن یک موقعیت خواب راحت تقریبا غیرممکن است، تجربه کند.

 

فواید استفاده از بالش حاملگی

استفاده از بالش بارداری قادر است به میزان بسیار زیادی در کاهش درد بدن و درد عضلانی مادر در بارداری تاثیر بگذارد. بطور طبیعی مادر در طول بارداری افزایش سریع وزن را تجربه می‌کند بنابراین فشار بسیار زیادی به پاها، باشن و پشت او وارد می‌شود. بنابراین این اعضا به استراحت بیشتری برای سازگاری با شرایط جدید نیاز دارند. ولی در صورتی‌که مادر قادر به خواب راحت نباشد، انجام این کار بدون شک غیر ممکن است و همین موضوع به مرور باعث آسیب های جدی به مادر خواهد شد.

یک بالش حاملگی قادر است با فراهم کردن شرایط حمایتی بسیار استاندارد شرایط حرکت جریان خون بهتر در عضلات را فراهم کند تا مادر بتواند خواب با کیفیت‌تری داشته باشد و در طول روز بتواند احساس بهتری را تجربه کند.

بطور معمول خوابیدن به پهلو سبب تقویت گردش خون می‌شود، و این موضوع در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در دوران بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم مادر خوابیدن به پهلو تا حدود زیادی برای مادر دشوار و اغلب آزار دهنده است. بالش حاملگی شرایط نرم و انعطاف‌پذیری را ایجاد می‌کند تا بدن بتواند در یک موقعیت متعادل قرار بگیرد و توازن از دست رفته را به میزان زیادی به بدن بازگرداند.

بهترین زمان استفاده از بالش بارداری

درواقع زمان مشخصی برای استفاده از بالش بارداری وجود ندارد. به بیان ساده‌تر هرزمان که مادر احساس کند دچار مشکل در تغییر وضعیت در هنگام خواب شده است، می‌تواند اقدام به استفاده از این بالش کند. به طور معمول برای اکثر زنان این تغییر در هفته 20 بارداری، زمانی که شکم شروع به بزرگ شدن می‌کند، اتفاق می‌افتد. این تغییرات می‌تواند باعث درد در رباط ها بشود، بنابراین به توصیه متخصصان 20 هفتگی زمان ایدآلی برای آغاز شروع استفاده از بالش بارداری است.

 

بالش بارداری چگونه مورد استفاده قرار می­گیرد؟

بالش بارداری در 3 ناحیه از بدن کارایی بسیار درخشانی دارد: زیرشکم، پشت کمر و بین پاها. این نقاط در دوران بارداری نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.

  • با استفاده از بالش بارداری فرد می‌تواند وضعیت مناسب خواب راحت را در بدن خود پیدا کند.
  • در هنگام خواب، گردن، پشت . باسن فرد را در یک راستا نگه می‌دارد.
  • با حفظ تعادل و موازی نگه داشتن پاها، فشار موجود بر استخوان لگن را کاهش می­دهد.
  • موجب بهبود در حالات رایج بارداری مانند سوزش معده و گرفتگی عضلات می‌شود.
  • مانع از غلتیدن مادر در هنگام خواب می‌شود.

تحمل وزن ناشی از بارداری به تنهایی موجب تحمیل فشار زیاد بر ستون فقرات، رباط­ها و مفاصل می‌گردد. خوابیدن در حالت عدم تراز موجب تشدید این آسیب و ماندگاری آن برای عمر است. باید در نظر داشته باشید که یافتن تشک بارداری مناسب باید یکی از اولین دغدغه‌های بارداری برای فرد باشد.

 هنگام خرید بالش بارداری به چه نکاتی توجه کنیم؟

به راستی در بالش بارداری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

امروزه انواع بسیار زیادی از بالش بارداری در شکل‌ها و اندازه‌های متنوع در بازار وجود دارد. از معروف‌ترین شکل این بالش میتوان به بالش بارداری U شکل و بالش بارداری c شکل اشاره کرد که البته هرکدام ویژگی منحصر به فردی دارد که شخص براساس نیاز و سلیقه خود می‌تواند انتخاب کند. ولی در مجموع چند نکته اساسی وجود دارد که در هنگام خرید هر نوعی از بالش بارداری باید در نظر بگیرید.

  • اندازه: محدوده سایز بالش بارداری از کمی بزرگ‌تر از بالش معمولی تا بالش به شکل U متغیر است. باتوجه به اینکه چه میزان فضا در اختیار دارید می‌توانید سایز مناسب را برای خود پیدا کنید.
  • شکل: برخی دارای منحنی در ناحیه زیر سر و بین زانوها هستند و در مقابل نوعی دیگر فقط به طور موازی بدن قرار می‌گیرند و دارای فرورفتگی‌هایی است که برآمدگی‌های بدن در آن قرار می‌گیرد.
  • جنس: باتوجه به طبع خود می‌توانید بالش بارداری از جنس پنبه‌ای یا پلی‌استر را انتخاب کنید.