ساکشن تیوب

تومان - تومان

ساکشن تیوب 

ساکشن تیوب یک لوله از جنس PVC مخصوص محصولات پزشکی و درمانی است که برای انتقال یا تخلیه انواع سیالات بدن بیماران به کار گرفته می‌شود. به خاطر اهمیت و مصرفی که ساکشن تیوب‌ها در انجام عملیاتی پزشکی دارند در این مقاله به صورت دقیق سعی کردیم که این ابزار ساده اما پر کاربرد را معرفی کنیم. همچنین برای کسانی که قصد خرید بهترین ساکشن تیوب‌ها را دارند، در انتهای این مقاله یک مرکز معتبر را نیز معرفی کردیم.

ساکشن تیوب چیست؟

به زبان ساده ساکشن تیوب یک لوله با قطر مجرای بین هفت میلیمتر تا یک سانتیمتر است که طولی بین نیم تا دو متر (به صورت استاندارد 180 سانتیمتر) دارد. این لوله دارای بدنه‌ای کاملا صیقلی و انعطاف‌پذیر است که برای انتقال انواع مایعات، خون، ترشحات داخلی، مواد غذایی و سایر موارد استفاده می‌شود.

به صورت معمول در حین جراحی، در زمان بیهوشی، شستشوی قسمت داخلی، خالی کردن بافت‌های عفونی و موارد مشابه از ساکشن تیوب‌ها استفاده می‌شود.

گرچه ساکشن تیوب دارای فیزیک ساده‌ای است اما به خاطر اهمیتی که دارد باید از استانداردهای خاصی پیروی کند تا بتواند به خوبی وظایف خودش را انجام دهد.

ویژگی‌های ساکشن تیوب

ساکشن تیوب دارای ساختار ساده‌ای است. اما با این حال برای آنکه بتواند به وظایف خود عمل کند باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • اندازه ساکشن تیوب بر اساس اینچ تعیین می‌شود. طول ساکشن تیوب‌ها اغلب متفاوت هستند و از طول‌های کمتر از یک متر تا بیشتر از دو متر وجود دارد.
 • به صورت معمول اندازه ساکشن تیوب‌ها 25، 30 و 35 به بازار عرضه می‌شوند.
 • قطر داخلی لوله به کار رفته برای ساکشن تیوب برابر با یک سوم اینچ یا 8.33 میلیمتر است. البته در برخی از موارد قطرهای بزرگتر و یا کوچکتر برای مصارف خاص نیز وجود دارد.
 • بدنه لوله ساکشن تیوب کاملا صیقلی است.
 • جنسی که ساکشن تیوب‌ها از آن ساخته می‌شود اغلب از PVC‌های مخصوص تجهیزات پزشکی است. این جنس بسیار انعطاف‌پذیر است و در عین حال امکان استریل کردن را نیز به ما می‌دهد. همچنین بدنه ساکشن تیوب‌ها کاملاً شفاف ساخته می‌شود که امکان مشاهده سیال داخلی را به کادر درمان می‌دهد.

انواع ساکشن تیوب‌ها

بسته به نیاز کادر درمان انواع گوناگونی از ساکشن تویب‌ها در بازار وجود دارد. روش‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی ساکشن تیوب‌ها وجود دارد.

به صورت کلی سه سایز 25، 30 و 35 سه گروه‌بندی شناخته شده ساکشن تیوب‌ها هستند.

در دو سر ساکشن تیوب‌ها از دو رابط تبدیل (کانکتور) برای اتصال به ابزارهای درمانی استفاده می‌شوند. بسته به نوع ساکشن تیوب این رابط‌ها (کانکتورها) می‌توانند رنگ‌های آبی (برای اندازه 25)، طوسی (برای اندازه 30) و مشکی (برای اندازه 35) داشته باشند.

ساکشن تیوب‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. ابعاد آن‌ها می‌تواند بین 50 تا 200 سانتیمتر باشد. اندازه استاندارد این لوله برابر با 180 سانتیمتر است.

اندازه قطر خارجی ساکشن تیوب‌ها برابر با 10 میلیمتر است و قطر داخلی آن‌ها بسته به ضخامت لوله بین 7 تا 9 میلیمتر است.

نکات استفاده از ساکشن تیوب‌ها

ساکشن تیوب‌ها یکی از ابزارهای پرکاربرد در دنیای پزشکی هستند. قبل از استفاده از ساکشن تیوب‌ها باید به نکات زیر دقت کرد:

 • استریل کردن: در صورتی که ساکشن تیوب از بسته استریل خودشان قبل از استفاده خارج شده باشند، ارزش استریلی خودشان را به سرعت از دست می‌دهند و نباید برای استفاده در بدن بیماران (حتی مجاری تنفسی و نای) استفاده شوند. ساکشن تیوب‌ها حتما باید قبل از استفاده به وسیله مواد استریل کامل گندزدایی و ضد عفونی شوند. قانون کلی این است که اگر خودتان ساکشن تیوب را در زمان استفاده از بسته استریل خارج نکرده باشید، باید احتمال آلودگی داده و حتما عملیات ضد عفونی را برای آن انجام دهید.
 • جلوگیری از خم شدن و گره خوردگی: ساکشن‌ها تیوب‌ها نباید بیش از حد خم شده و یا دچار گره خوردگی شوند. خم شدن بیش از حد یا گره خوردگی، یکی از مواردی است که سبب انسداد مسیر حرکت سیال و یا سختی عبور ان شده و در نتیجه می‌تواند کار درمان را دچار مشکل کند.
 • پرهیز از طول نامناسب: ساکشن تیوب نباید بسیار بلند و یا بسیار کوتاه باشد. در صورتی کوتاه بودن ارتباط با تجهیزات دچار مشکل خواهیم شد و در صورت بلندی، مکش و هدایت سیال به سختی صورت می‌گیرد.
 • انتخاب قطر مناسب: در انتخاب قطر لوله ساکشن تیوب دقت کنید. مجاری کوچک به راحتی می‌توانند با انواع مواد جامد مسدود شوند و ساکشن تیوب‌های با قطر بزرگ نیز می‌توانند مکش، استخراج و انتقال سیالات را دچار مشکل سازند.
 • اطمینان از اتصال درست و مطمئن: در زمان اتصال ساکشن تیوب به ابزارهای درمانی دقت شود که اتصال به صورت کامل انجام شود هر گونه قطع اتصال و یا مشکل در ارتباط می‌تواند کار درمان را با مشکلات جدی روبرو سازد.

خرید ساکشن تیوب

به عنوان خریدار وسایل بهداشتی و درمانی در زمان خرید ساکشن تیوب‌ها به موارد زیر دقت کنید:

 • گرچه ساکشن تیوب‌ها ساختار ساده‌ای دارند، اما در انتخاب تولید کننده و عرضه کننده آن دقت کنید. ما برای خرید مجموعه طب پایتخت را پیشنهاد می‌کنیم. اعتبار برند تولید کننده و عرضه کننده اولین گام در خرید ساکشن تیوب‌های با کیفیت و مرغوب است.
 • بسته‌بندی ساکشن تیوب‌ها بسیار مهم هستند. پارگی، کدری، نامشخص بودن محصول درون بسته‌بندی، رعایت اصول ضد عفونی و نیز کیفیت بسته‌بندی در زمان خرید ساکشن تیوب بسیار مهم است. همچنین بر روی بسته‌بندی ساکشن تیوب‌ها باید اندازه، زمان ساخت، مشخصات شرکت سازنده و مشخصات ساکشن تیوب به صورت کامل درج شده باشد. داشتن علامت استاندارد و سایر کدها و لوگوهای مهم بهداشتی نیز از مهمترین نکات هستند که باید بر روی بسته‌بندی ساکشن تیوب وجود داشته باشد.
 • جنس ساکشن تیوب باید کاملاً شفاف باشد و هیچ گونه کدر شدگی و یا ته رنگ در آن مشاهده شود. زرد شدن، سفید شدن، ظاهر شدن ترک‌های ریز بر روی بدنه و یا سفت شدن ساکشن تیوپ‌ها نشان دهنده بهره‌گیری از مواد نامرغوب برای ساخت آن است.
 • بسته‌بندی و ساکشن تیوب باید به صورت کامل و مطابق با پروتکل‌های مرتبط به استریل کردن موارد بیمارستانی بسته‌بندی شده باشند. نشتی، پارگی، خشک بودن فضای بسته‌بندی و یا استفاده از مواد نامرغوب در بسته‌بندی ساکشن تیوب می‌تواند احتمال آلودگی را به مراتب افزایش دهد.
 • ساکشن تیوب‌ها را نباید در دمای انجماد، تابش مستقیم نور خورشید و یا در محیط‌های مرطوب نگهداری کرد. همچنین نباید از روش‌های حرارتی برای گندزدایی یا استریل کردن آن‌ها استفاده کرد. همه این موارد منجر به از بین رفتن مقاومت ساکشن تیوب شده و ممکن است در زمان استفاده از ساکشن تیوپ، آن دچار پارگی شود.

ساکشن تیوب مطمئن و مرغوب را از کجا تهیه کنیم؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، تهیه تجهیزات درمانی و بهداشتی باید از عرضه کنندگان معتبر و خوشنام انجام شود. مرکز ارائه محصولات بهداشتی طب پایتخت یکی از مراکز شناخته شده و خوشنام در زمینه عرضه تجهیزات پزشکی و درمانی است. در طب پایتخت می‌توانید تمامی تجهیزات پزشکی را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید. تمامی استانداردهای بهداشتی به صورت کامل در این مجموعه رعایت می‌شوند و شما می‌توانید هزاران محصول طبی را با بهترین کیفیت در هر زمان خریداری کنید و در محل زندگی، کار و یا بستری بیماران تحویل بگیرید.