لوله بینی معده

تومان - تومان

لوله بینی معده

به طور‌کلی مراقبت از بیمارانی که در بلعیدن دچار اختلال شده‌اند کمی دشوار و سخت است. به این دسته از افراد که دچار اختلال بلع هستند بیماران گاواژی گفته می‌شود. پزشکان برای تغذیه و خوراندن دارو به این دسته از بیماران، از یک محصولی به نام سوند معده بینی استفاده می‌کنند. سوند معده دارای یک لوله نرم و منعطف است که از طریق بینی وارد مری بیمار می‌شود و از این طریق بیمار می‌تواند بدون بلعیدن تغذیه شود. البته این وسیله کاربرد دیگری نیز دارد و یکی از آن‌ها ساکشن معده است. زمانی که پزشکان بخواهند محتویات معده را تخلیه کنند (به این عمل لاواژ می‌گویند) می‌توانند از سوند بینی معده استفاده کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این محصول می‌پردازیم.

 

سوند بینی معده چیست؟

همان‌طور که گفته شد از سوند بینی معده یا ان جی تیوب برای بیمارانی که در بلعیدن ضعیف و ناتوان هستند کار گذاشته می‌شود. بیماران از طریق سوند معده مایعات مورد نیازشان را دریافت می‌کنند و به این صورت تغذیه می‌شوند. به این فرایند اصطلاحا گاواژ گفته می‌شود. اگر فرد نتواند به خوبی غذا بخورد یا عمل بلعیدن را به درستی انجام دهد به لوله تغذیه بینی معده یا همان یا سوند بینی معده نیاز دارند. به فرایند لوله‌گذاری و‌ نصب سوند بینی معده ان جی تیوب یا NG  می‌گویند.

در فرایند لوله گذاری یا NG TUBE، پرستار یا پزشک لوله باریک سوند را از طریق سوراخ‌های بینی وارد مری بیمار می‌کند. لوله را تا جایی که وارد معده شود هدایت می‌کنند و سپس از آن جهت تغذیه و خوراندن دارو به بیمار استفاده می‌کنند. همچنین پزشکان می‌توانند با کمک سوند بینی معده محتویات داخل معدن، مانند مواد سمی را تخلیه کنند که به این فرایند نیز لاواژ گفته می‌شود.

انواع سوند بینی معده

سوند بینی معده که از راه بینی بیمار به سمت معده وی هدایت می‌شود برای تغذیه بیمار، تزریق دارو و یا شست‌وشوی معده کاربرد دارد. این نوع از سوندها بر اساس سن و سایز بیمار در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند که از طریق رنگ کانکتور متفاوت شده‌اند. انواع سوند بینی معده از نظر رنگ و سایز به شرح زیر است:

 • سوند بینی معده در سایز ۱۰ با کانکتور به رنگ مشکی
 • سوند بینی معده در سایز ۱۲ با کانکتور به رنگ سفید
 • سوند بینی معده در سایز ۱۴ با کانکتور به رنگ سبز
 • سوند بینی معده در سایز ۱۶ با کانکتور به رنگ نارنجی
 • سوند بینی معده در سایز ۱۸ با کانکتور به رنگ قرمز
 • همچنین این محصول در سایز ۸ نیز جهت استفاده برای کودکان بیمار تولید می‌شود.

انواع سوند بینی معده از نظر جنس

سوندهای بینی معده در جنس‌های ساده، نانو و سیلیکونی تولید می‌شوند. سوند بینی معده ساده به طور معمول از جنس پلی اتیلن است و کیفیت کمتری نسبت به جنس سیلیکونی آن دارد و به همین علت از قیمت کمتری نیز برخوردار است. سوند‌های پلی اتیلن برای حدود ۲۰ روز مقابل استفاده هستند و پس از آن باید تعویض و با یک سوند جدید جایگزین شوند. اما سوند بینی معده سیلیکونی از کیفیت بالاتری برخوردار است و همچنین نحوه نصب آن نیز به مراتب ساده‌تر است. مدت زمان استفاده از این سوندها حدود ۶ ماه است. حتی با گذشت ۶ ماه اگر به خوبی ضدعفونی و استریل شوند باز هم قابلیت استفاده دارند.

چه بیمارانی به سوند بینی معده برای تغذیه نیاز دارند؟

 • بیمارانی که به هر دلیل قدرت بلعیدن ندارند و نمی‌توانند غذا را با دهان بخورند.
 • بیمارانی که بیهوش یا نیمه بیهوش هستند و توانایی خوردن غذا را ندارند.
 • بیمارانی که نمی‌توانند از راه دهان کالری موردنیاز بدنشان را دریافت کنند.

عوامل مؤثر بر قیمت سوند بینی معده

سوند بینی معده از تجهیزات پزشکی به شمار می‌رود که اطلاعات زیادی درباره آن گفته نشده است. اما عواملی مانند: جنس سوند بینی معده، نوع آن، سایزبندی، برند سازنده آن و ... می‌توانند روی قیمت لوله بینی معده تاثیرگذار باشند. جهت اطلاع از قیمت این محصول می‌توانید به وب‌سایت طب پایتخت مراجعه کنید.

نکات استفاده از سوند بینی معده

 • پیش از استفاده از سوند بینی حتما دست‌های خود را بشویید.
 • با کمک بالش سر بیمار را کمی بالا آورده و او را به حالت نیمه نشسته قرار دهید.
 • سپس سوند را به آرامی از طریق بینی به درون حلق و بعد از آن به سمت معده هدایت کنید.
 • برای مطمئن شدن از قرار گرفتن صحیح سوند در داخل معده، سرنگ را به انتهای لوله سوند بینی متصل کنید و سپس مقداری از مواد داخل معده را با از طریق سرنگ بیرون بکشید و مجدد آن را به درون معده تزریق کنید، اگر محتویات معده به درون سرنگ منتقل نشد، سوند را آهسته به داخل معده بفرستید و مجددا امتحان کنید.
 • زمانی که از جای گرفتن لوله در معده اطمینان حاصل شد، با کمک چسب ضد حساسیت لوله سوند را روی گونه بیمار بچسبانید.
 • نصب سوند بینی باید توسط پزشکان یا پرستاران انجام شود.
 • توجه داشته باشید که انجام عملیات گاواژ برای نخستین بار باید زمانی باشد که معده بیمار کاملا خالی است.
 • ابتدای گاواژ بهتر است با آب میوه صاف شده، آب ساده یا سرک قندی شروع باشد.
 • قبل و بعد از تغذیه بیمار یا تزریق دارو توسط سوند بینی، با ۵۰ میلی لیتر آب لوله سوند را آب بکشید.
 • بعد از هربار تزریق دارو لوله سوند را با ۵۰ میلی‌لیتر آب با دمای ولرم شست‌وشو دهید تا از انسداد آن جلوگیری شود.
 • توجه داشته باشید که هرگز غذای مانده به بیمار نخورانید، همچنین به غیر از دارو، آب و سرم‌های تغذیه مواد دیگری را از طریق سوند به معده بیمار وارد نکنید.
 • تاجایی که امکان دارد از داروهای مایع برای بیمار استفاده کنید.

خرید سوند بینی معده با بهترین قیمت بازار 

در هنگام خرید سوند بینی معده باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. به عنوان مثال حتما باید سوند بینی معده در سایز مناسب برای بیمار خریداری شود. اگر قصد خرید لوله بینی معده را دارید می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین طب پایتخت محصول موردنظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب با انواع سوند بینی معده و کاربرد آن آشنا شدید. این محصول یکی از تجهیزات پزشکی مهم به شمار می‌رود که برای بیمارانی که توانایی بلعیدن غذا را از دست داده‌اند مناسب است. برای خرید این محصول با کیفیت بالا و قیمتی مناسب به وب‌سایت طب پایتخت مراجعه کنید.