کیسه ادرار

تومان - تومان

کیسه ادرار

کیسه ادرار (Urine Bag) دارای یک کیسه و یک تیوپ است که برای بیمارانی که توانایی دفع ادرار به صورت معمول را ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این محصول، ادرار به وسیله سوندی که به مثانه فرد بیمار متصل است وارد کیسه ادرار می‌شود. هر زمان که ظرفیت کیسه پر شد، می‌توان با کمک سوکت کوچکی که بر روی تیوپ کیسه ادرار قرار گرفته است، محتویات داخل کیسه را تخلیه کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا نکات مهم‌تری را درباره کیسه ادرار برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

چه مواقعی از کیسه ادرار استفاده می‌شود؟

به طور کلی دلایل مختلف زیادی وجود دارد که می‌تواند مانع تخلیه ادرار به صورت طبیعی شود، به همین دلیل پزشکان مجبور می‌شوند از تجهیزاتی مانند سوند و کسیه ادرار برای تخلیه ادرار بیماران استفاده کنند. مشکلاتی که ممکن است باعث شود که بیمار از سوند و کیسه ادرار استفاده کند عبارت‌اند از:

 • مسدود شدن مجاری ادراری
 • بروز مشکل برای پروستات در مردان
 • سنگ کلیه
 • آسیب مثانه
 • وجود کیست در دستگاه ادراری
 • وجود مشکلاتی مانند بی‌اختیاری ادرار
 • تخلیه مثانه قبل،‌ حین و بعد از جراحی
 • تخلیه مثانه در حین زایمان
 • تزریقات دارو در مثانه
 • اندازه گیری میزان ادرار یا انجام آزمایش ادرار

انواع کیسه ادرار (یورین بگ) 

همان‌طور که گفته شد کیسه ادرار (یورین بگ) در انواع مختلفی ساخته می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیسه ادرار متصل به پا، کیسه ادرار مخصوص نوزاد، کیسه ادرار شب، کیسه ادرار (یورین بگ) مسافرتی، کیسه ادرار آقایان و خانم‌ها و … که در ادامه این بخش به بررسی این موارد می‌پردازیم.

کیسه ادرار متصل به پا

این نوع از کیسه‌های ادرار به قسمت پایین‌تر از زانو متصل می‌شوند و به همین دلیل بیمار می‌تواند به راحتی به امور روزانه خود برسد و به طور آزادانه حرکت کند. همچنین این کیسه ادرار در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که تمام آن‌ها به خوبی در زیر لباس مخفی می‌شود.

کیسه ادرار (یورین بگ) دو لیتری

این نوع از کیسه ادرار از رایج‌ترین و معمول‌ترین نوع آن است که اغلب برای استفاده بیماران مسن و افرادی که به علت بیماری و مشکلات جسمی بستری هستند و ناچارند به مدت طولانی دراز بکشند، مناسب است. یکی از ویژگی‌های این نوع کیسه ادرار، قابلیت اتصال به تخت است. همچنین شیر خروجی و تخلیه ادرار به گونه‌ای قرار گرفته است که کار تخلیه را بسیار آسان می‌کند.

کیسه ادرار زنانه و مردانه

به علت وجود تفاوت بدن زنان و مردان، نوع کیسه ادرار و ملزومات آن نیز برای مرد و زن متفاوت است. البته این تفاوت صرفا فقط شامل تجهیزات کیسه ادرار می‌شود و خود کیسه ادرار برای مردان و زنان هیچ تفاوتی ندارد. به عنوان مثال طول و قطر سوندهای زنانه نسبت به نوع مردانه کوتاه‌تر است، همچنین به علت وجود پروستات در مسیر قرار گیری سوند مردانه امکان قرارگیری سوند‌های خشک و ضخیم برای مردان وجود ندارد.

کیسه ادرار (یورین بگ) مسافرتی

اگر در سفر هستید و امکان رفتن به محل مناسب جهت تخلیه ادرار برایتان فراهم نیست، می‌توانید از کیسه ادرار مسافرتی جهت دفع ادرار استفاده کنید. البته از کیسه ادرار مسافرتی برای مدیریت دفع ادرار افرادی ناتوان، بیماران بستری در بیمارستان و منزل و بخش‌های اورولوژی، ایزوله در بیمارستان‌ها و همچنین اورژانس‌ها نیز استفاده می‌شود. در داخل کیسه ادرار مسافرتی اغلب یک عدد دستمال جاذب ضخیم جهت جذب ادرار قرار می‌دهند.

نکات استفاده از کیسه ادرار (یورین بگ)

به علت اینکه دستگاه تناسلی و ناحیه خروج ادرار مستعد عفونت است، پس از هربار مصرف حتما باید سوند و کیسه ادرار را به خوبی ایزوله و تمیز کرد. اگر کیسه ادرار بوی نامطبوعی گرفته است و با تمیز کردن نیز بوی آن برطرف نمی‌شود باید آن را تعویض کنید. در غیر این صورت باید از روش‌های مختلف برای ضدعفونی کردن آن استفاده کنید. پس از شستشو کیسه ادرار، آن در هوای آزاد به صورت وارونه قرار دهید تا خوب خشک شود. تا زمانی که کامل خشک نشده است از آن استفاده نکنید. یکی از نکات مهمی که باید در هنگام استفاده از کیسه ادرار به آن توجه کنید، عفونت مثانه است. اگر در صورت بروز عفونت مثانه این مشکل جدی گرفته نشود،  احتمال عفونت دستگاه ادراری فوقانی و آسیب رسیدن به کلیه زیاد می‌شود. از شایع‌ترین علائم وجود عفونت در مثانه می‌توان به احساس سوزش در هنگام ادرار و تکرر ادرار اشاره کرد.

خرید کیسه ادرار (یورین بگ)

جهت خرید کیسه ادرار (یورین بگ) باید به نوع و کاربرد آن توجه کنید. همان‌طور که گفته شد این محصول برای بیمارانی که بستری هستند و مدت زمان زیادی را بر روی تخت دراز می‌کشند، بیمارانی که دچار تکرر ادرار شده‌اند و موارد دیگر کاربرد دارد. کیسه ادرار در انواع و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود، بنابراین در هنگام خرید به نوع و اندازه آن دقت کنید. جهت خرید یورین بگ با بهترین قیمت می‌توانید به وب‌سایت طب پایتخت مراجعه کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت کیسه ادرار (یورین بگ)

عواملی مانند برند سازنده، ظرفیت، نوع، کاربرد و ... بر روی قیمت یورین بگ تاثیرگذار است. همان‌طور که گفته شد کیسه ادرار یک محصول پرکاربرد بین تجهیزات پزشکی محسوب می‌شود که به بیماران جهت دفع ادرار و مدیریت آن کمک زیادی می‌کند. این محصول را می‌توانید با بهترین قیمت در وب‌سایت طب پایتخت خریداری کنید.

مزایای استفاده از کیسه ادرار

 • محوطه پلاستیکی کیسه ادرار بسیار محکم است و در زمان استفاده هیچ گونه نشتی در زمان استفاده از کیسه ادرار وجود ندارد.
 • کیسه‌های ادرار دارای یک شیر تخلیه ادرار هستند که بدون ایجاد آلودگی می‌توان به آسانی محتویات آن را تخلیه کرد.
 • کیسه ادرار دارای دو آویز پلاستیکی است که به راحتی به تخت متصل می‌شوند و کیسه ادرار را به صورت عمودی نگه می‌دارند. این امر موجب می‌شود تا ادرار از کیسه به مثانه بیمار برنگردد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب درمورد کیسه ادرار (یورین بگ) و کاربرد آن آشنا شدید. این محصول کاربرد و فواید بسیار زیادی دارد و یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات پزشکی محسوب می‌شود. بسیاری از بیماران مسن، افراد ناتوان و کودکان با کمک این محصول مشکلات دفع ادرار خود را رفع می‌کنند.