دستبند و پابند نگهدارنده بیمار

تومان - تومان

دستبند و پایه نگهدارنده وسایلی هستند که حرکت بیمار را در محیط بیمارستان محدود می‌کند. دستبندها و پایه‌های نگهدارنده می‌توانند از آسیب دیدن و یا آسیب رساندن به دیگران، از جمله پرستاران خود، جلوگیری کنند. البته از این وسایل به‌عنوان آخرین راه‌کار مراقبتی استفاده می‌شود.

موارد استفاده دستبند و پایه نگهدارنده بیمار

اغلب از دستبند و پایه نگهدارنده بیمار، برای نگه‌داشتن بدون حرکت فرد و ممانعت از افتادن فرد هنگام جراحی یا انتقال روی برانکارد استفاده می‌شود.

اغلب برخی از بیماران به محدودیت‌های بیشتری نیاز دارند تا مانع از انجام مواردی مانند:

 • خراشیدن پوست
 • جداکردن لوله‌های متصل به آن‌ها
 • بلند شدن و زمین خوردن آن‌ها
 • و مانع از آسیب رساندن آنها به دیگران می‌شود.

به‌طور کلی در صورتی‌که استفاده از دستبند منجر به محافظت از بیمار یا سالمند در برابر آسیب رساندن به خود یا شخص دیگری ضروری باشد، دستبند و پایه نگهدارنده بیمار می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. البته از این وسایل هرگز نباید به‌عنوان تنبیه یا جایگزین مراقبت‌های پرستاری مورد استفاده قرار گیرد. 

اثرات استفاده از دستبند و پایه نگهدارنده بر بیمار و اطرافیان

در بررسی اثرات مستقیم و غیرمستقیم محدودیت فیزیکی حاکم بر بیمار یا سالمند می‌توان به این نکته اشاره کرد که در بسیار از جنبه‌ها با کسانی‌که آزادی آن‌ها محدود نشده است، متفاوت هستند. افراد مسن با ناتوانی‌های عملکردی، افرادی با مشکلات حرکتی، اختلالات روانی و رفتاری یا بیماران تشنج با سابقه سقوط از تخت هنگام خواب، بیشترین احتمال محدود شدن جسمی را دارند. کمبود نیروی انسانی و درخواست خانواده می‌تواند بر تصمیم به استفاده از دستبند و پایه نگهدارنده اثر بگذارد.  

چه زمانی از دستبند و پایه بیمار استفاده می‌شود؟

 • مراقبت‌های پزشکی و هنگام جراحی
  بدون شک بیمار حق دارد از هر گونه محدودیتی که از نظر پزشکی ضروری نیست یا  با هدف اجبار، انضباط و یا راحتی پرسنل مراقبتی استفاده می‌شود، را رد کند. دستبند و پایه‌های نگهدارنده بیمار، تجهیزاتی است که مانع از حرکت بدون کنترل بیمار می‌شود و وضعیت بیماری که با دستبند نگهدارنده ثابت شده است باید به‌طور مستمر ارزیابی و مورد نظارت قرار گیرد.
 • محدودیت رفتاری بیمارارن با مشکلات روانی
  استفاده از دستبند و پایه نگهدارنده بیمار تنها زمانی اضطراری می‌باشد که برای اطمینان از ایمنی بدنی بیمار لازم باشد.

انتخاب دستبند و پایه نگهدارنده بیمار مناسب

اغلب ارزیابی پرستاری و بالینی نیاز ضرورت اعمال محدودیت‌ حرکتی برای بیمار را پیشنهاد می‌کند. بیماری که خشن یا خود ویرانگر است یا رفتار او امنیت فیزیکی خود شخص یا اطرافیان او را تهدید می‌کند، استفاده از این دستبند بهترین راه‌حل است. علاوه بر بیماران با مشکلات بیماری، اغلب سالمندان دارای مشکلات حرکتی و یا بیماران داری مشکلات لرزشی مانند پارکینسون هنگام درمان‌های پزشکی نیاز به ثابت ماندن داردند، بنابراین به توصیه پزشک تهیه و خرید دستنبد و پایه نگهدارنده بیمار از اولویت درمان است که به اطرافیان بیمار پیشنهاد می‌شود. این درحالی است که گزینه‌های بسیاری در بازار وجود دارد ولی اصلی‌ترین معیار در انتخاب نوع دستبند نگهدارنده مناسب برای بیمار، تعین هدف از استفاده از این دستبندها  و شناخت از فرد بیمار است.

ویژگی‌های دستبند و پایه نگهدارنده بیمار

 • هر دستبند مجهز به یک قفل است
 • مناسب استفاده از بخش اعصاب و روان و همچنین استفاده در منزل است.
 • مورد استفاده در مزاکز ترک اعتیاد است.
 • مجهز به پدهای نرم
 • اغلب جنس این نوع دستبند از پلی استر است.
 • دارای مقاومت در برابر اشتعال
 • جلوگیری از اعمال فشار به مچ
 • مجهز به لایه داخلی نرم به منظور جلوگیری از بروز آسیب به سطح پوست بیمار
 • قابلیت تنظیم سایز دستبند
 • کاربری آسان

 

موارد قابل توجه هنگام خرید دستبند و پایه نگهدارنده بیمار

هنگام خرید دستبند و پایه نگهدارنده بیمار باید به این نکته توجه داشته باشید که موجب آسیب رساندن به بیمار نشود و حتی نباید به عنوان تنبیه از آن برای بیمار استفاده کرد. استفاده از دستبند و پایه نگهدارنده باید آخرین راه‌حل و یا فقط در موارد اورژانسی استفاده شود. هنگامی که از این وسیله استفاده می‌کنید فقط باید حرکاتی را کنترل کنید که می‌دانید موجب آسیب بیمار به خود یا دیگران باشد و در کوتاه‌ترین رمان ممکن که بیمار در حالت امن قرار داردف حتما آن را جدا کنید.

در مجموع دستبند و پایه نگهدارنده بیمار، وسیله‌ای است که اغلب جهت کنترل بیماران در بخش‌های روانی، در کمپ‌های ترک و در خانه‌های سالمندان استفاده می‌شود تا با کنترل حرکات عصبی یا ناشی از درد بیمار، مانع از آسیب شخص بیمار یا آسیب رساندن به دستگاه متصل به او و یا حتی اطرافیان بشود. اگرچه به علت تنوع در مدل‌های این وسیله، نمیتوان قیمت دستبند و پایه نگهدارنده بیمار را دقیقا مشخص کرد ولی در مجموع استفاده درست از این وسیله کمک بسیاری در پرستاری بهتر از افراد خاص می‌کند.