دستگاه تست قند خون

تومان - تومان

خرید دستگاه تست قند خون

دستگاه قند خون وسیله ای دیجیتالی برای اندازه گیری قند خون یا گلوکز خون است و به آن گلوکومتر نیز گفته می شود. از این وسیله برای اندازه گیری قند خون در منزل استفاده می شود. در بیماران دیابتی یا افرادی که قند خون متغیری دارند، کنترل روزانه ی قند خون امری مهم و اجتناب ناپذیر است. این دستگاه دارای بخشهایی ثابت نظیر بدنه ی دستگاه و تفنگ و بخشهایی تعویض شونده نظیر سوزن و کیت تشخیصی نمونه‌ی خون است.

 

دستگاه قند خون به همراه اجزای ثابت و متغیر آن

برای کار با دستگاه قند خون، ابتدا می بایست تمام وسایل مورد نیاز را آماده کرد و در دسترس قرار داد. از جمله وسایل مورد استفاده یک عدد سوزن تازه مخصوص دستگاه و یک عدد کیت تشخیصی برای نمونه ی خون است. بیمار باید انگشتی را که قصد خونگیری از آن را دارد، با آب گرم شسته و ماساژ دهد. سپس سوزن را در تفنگ مخصوص آن می گذاریم و درجه ی پرتاب سوزن را با درجه ای که روی آن قرار دارد، تنظیم می کنیم. کیت تشخیصی را درون دستگاه اصلی می گذاریم و منتظر می مانیم که علامت قطره ی خون روی مانیتور دستگاه پدیدار شود، که به این معناست که دستگاه آماده ی دریافت نمونه ی خون است. در این حالت از بخش کناری انگشت، تفنگ را به انگشت چسبانده و سوزن لنست را با فشار دکمه ی تفنگ وارد انگشت می کنیم. سپس آن را بر می داریم و به آرامی نواحی اطراف انگشت را ماساژ می دهیم تا یک قطره خون از انگشت خارج شود. در بخش انتهایی کیت نواری وجود دارد که به صورت مویینه عمل می کند و خون را در امتداد آن نوار هدایت می‌کند. کیت را به قطره ی خون نزدیک می کنیم تا خون وارد کیت می شود. در عرض 3 تا 5 ثانیه دستگاه مقدار دقیق قند خون را نشان می دهد.

                                                                                                      

اجزای دستگاه قند خون و روش کار با آن

  • دستگاه تست قند خون خانگی: این دستگاه با وارد شدن سوزن به نوک انگشت و خارج شدن خون از آن و قرار گرفتن قطره ی خون بر روی نوار مخصوص، میزان دقیق قند خون را نشان می دهد.
  • دستگاه قند خون مچی: این مدل مانند ساعت به دور مچ بسته می شود و درد و خونریزی ناشی از ورود سوزن را ندارد. در صورت بالا بودن قند خون، دستگاه به صورت خودکار هشدار می دهد.
  • دستگاه قند خون بدون نوار: این دستگاه در کودکان مبتلا به دیابت که تحمل درد و خونگیری با سوزن را ندارند، استفاده می‌شود. این دستگاه به وسیله‌ی سنسور میزان قند خون را تا 8 ساعت قبل نشان میدهد.
  • دستگاه قند خون بدون سوزن: در این دستگاه اندازه گیری قند خون به وسیله ی سنسور کوچکی که به دور بازو یا ساعد پیچیده می شود، انجام می شود و برای افراد مبتلا به دیابت نیز مناسب است.

در حال حاضر دقیق ترین نوع دستگاه اندازه گیری قند خون، دستگاهی است که با نوار و سوزن کار می‌کند.                                                                                             

 

 انواع دستگاههای قند خون؛ الف) مدل بازویی، ب) مدل مچی، ج) مدل بدون سوزن

         

برندهای متنوعی از دستگاه اندازه گیری قند خون با ویژگیهای متفاوت در بازار موجود هستند. پیشنهاد ما این است که در ابتدا مطالعه ی کافی در مورد هر برند داشته باشید و در نهایت با اطلاعات کافی اقدام به خرید نمایید. در اینجا لیستی از پر فروشترین برندها ارائه می شود که برای آشنایی کلی با این دستگاه مناسب هستند.