ست ونتیلاتور ( لوله خرطومی )

تومان - تومان

ست ونتیلاتور خرطومی

ست ونتیلاتور خرطومی ‌یکی از محصولات پرکاربرد در حوزه عمل‌های جراحی همراه بیهوشی است. ست ونتیلاتور در واقع نوعی رابط بین بیمار و لوله تراشه موجود در مسیر هوایی فرد با دستگاه بیهوشی به شمار می‌آید. وظیفه این ست، رساندن گازهای تنفسی مورد نیاز به بیمار در حین بیهوشی است.

تنفس و رسیدن اکسیژن به همه سلول‌های بدن یک امر حیاتی است که با عمل دم و بازدم صورت می‌گیرد؛ ولی در حین بیهوشی تعداد تنفس و همچنین حجم تنفسی به مقدار کافی نیست؛ که این امر مکن است در حین عمل جراحی و بعد از عمل جراحی برای بیمار مشکل ایجاد کند؛ به همین دلیل از ست ونتیلاتور استفاده می‌شود. ست ونتیلاتور انواع و اقسام گوناگونی دارد که هر کدام کاربرد مختلفی از هم دارند. در ادامه این مقاله به معرفی هر یک از آن‌ها و بررسی مشخصات و نقاط تمایز هر یک می‌پردازیم.

ساختار ست ونتیلاتور خرطومی

ست ونتیلاتور که نوعی رابط بین دستگاه بیهوشی و فرد است که با وارد کردن ترکیب گاز اکسیژن و هوا، کیفیت و کمیت هوای تنفسی مورد نیاز برای فرد را تامین می‌کند. این ست عمدتا دارای دو شلنگ است که یکی به عنوان مسیر هوای دمی ‌و دیگری مسیر برای هوای بازدمی است. این دو شلنگ تنها عبور هوا را تسهیل نمی‌کنند؛ بلکه از شلنگ مسیر بازدمی ‌برای محاسبه حجم و فشار گاز‌های برگشتی نیز استفاده می‌شود. اگر از ست تنفسی دستی استفاده شود ساختار ست ونتیلاتور آن متفاوت است چرا که در این صورت ست ونتیلاتور تنها دارای یک شلنگ است. در نوعی از ست ونتیلاتور که دارای دو لوله تراشه است محاسبه حجم بازگشتی از طریق لوله ای که قطر کمتری نسبت به دیگری دارد صورت می‌گیرد.

لوله‌های خرطومی موجود در ست ونتیلاتور خرطومی از جنس پی وی سی ساخته شده‌اند؛ که به طور معمول طول هر یک 80 سانتی‌متر است. مارپیچ بودن و قابلیت انعطاف این لوله تراشه‌ها قرارگیری در مسیر تنفسی را راحتتر می‌کند و احتمال آسیب به دیواره را کاهش می‌دهد. سطح داخلی این لوله‌ها به دلیل کاهش تجمع قطرات بخار آب و بهبود گردش هوا به صورت صاف است.

انواع ست ونتیلاتور خرطومی‌

ست ونتیلاتور خرطومی ‌حافظ سلامت فرد در حین بیهوشی است. در زمان بیهوشی چون فرد اختیار کاملی روی اعمال خود ندارد، پایش اعمال حیاتی فرد همچون ضربان قلب و تنفس بسیار اهمیت می‌یابد.

ست‌های ونتیلاتور خرطومی ‌انواع مختلفی دارند. اصلی‌ترین طبقه بندی که می‌توان برای این ست‌ها داشت به صورت زیر است:

 1. ست دو واتر تراپ شفاف
 2. ست تک واتر تراپ شفاف
 3. ست بدون واتر تراپ شفاف
 4. ست با لوله تراشه مات

تفاوت ست ونتیلاتور شفاف و مات تنها در نوع لوله‌های تراشه است؛ که نوع شفاف به دلیل این‌که بررسی برخی موارد نظیر وجود ترشحات داخل لوله یا میزان بخار آب در هوای بازدمی و دمی و مقایسه آن‌ها با یکدیگر آسان‌تر است بر ست با لوله تراشه مات ارجحیت دارد. در مراکز درمانی به دلیل این‌که حجم انبوهی از این ست ها خریداری می‌شود بیشتر نوع مات این نوع تجهیزات به دلیل صرفه اقتصادی، مورد استقبال قرار می‌گیرد.

نکات استفاده از ست ونتیلاتور خرطومی

استفاده صحیح از هر یک از تجهیزات موجود در ست ونتیلاتور خروطومی ‌بسیار مهم است. از مهم‌ترین نکاتی که باید در حین استفاده از این ست، رعایت کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار دادن ونتیلاتور داخل بدن فرد بسیار مرحله مهمی ‌است چون در صورتی که این عمل به درستی صورت نگیرد؛ باعث اسیب به مسیر تنفسی می‌شود.
 • باید قبل از استفاده از هر یک از تجهیزات ست از استریل بودن و سالم بودن هر یک از قسمت‌ها اطمینان حاصل شود.
 • هرگونه سوراخ شدگي و بوي غيرمعمول و تغيير رنگ بدنه ست ونتیلاتور را غيرقابل استفاده مي‌کند.
 • بعد از اتمام عمل جراحی که دیگر نیازی به وجود لوله تراشه‌ای نیست باید از بدن خارج شود این مرحله نیز مثل جایگذاری مهم است در صورتی که با ظرافت و دقت کافی صورت نگیرد احتمال آسیب به مسیر تنفسی و ایجاد خونریزی وجود دارد.
 • باید ست ونتیلاتور را در جایی به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه داشت؛ همچنین رطوبت انبار نیز حداکثر باید 60 درصد باشد.

خرید ست ونتیلاتور خرطومی

ست ونتیلاتور خرطومی یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در حوزه پزشکی و درمانی است. انواع و اقسام گوناگونی از این تجهیزات در بازار موجود است که شما برای بررسی دقیق هر کدام و اطلاع از قیمت ست ونتیلاتور خرطومی می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید. در وب سایت طب پایتخت ویژگی همه محصولات به طور دقیق مشخص شده است و با مشخص کردن دسته بندی مورد نظر خود می‌توانید به راحتی به محصولات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید؛ همچنین امکان خرید ست ونتیلاتورخرطومی به صورت آنلاین و ارسال سریع از طریق این سایت فراهم شده است. برای بررسی ویژگی ها و قیمت به وب سایت مراجعه کنید و سپس اقدام به خرید ست ونتیلاتور خرطومی مورد نیاز خود کنید.

عوامل موثر بر قیمت ست ونتیلاتور خرطومی

امروزه با افزایش عمل‌های جراحی و نیاز روز افزون به تجهیزات پزشکی و بیهوشی تولید و استفاده از لوله‌های تراشه و ست‌های ونتیلاتور خرطومی ‌توسعه یافته است و انواع گوناگونی از آن تولید و روانه بازار می‌شوند. ست‌های ونتیلاتور خرطومی ‌از لحاظ قیمت باهم تفاوت دارند که در ادامه به معرفی برخی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت ست ونتیلاتور می‌پردازیم.

 • انواع لوله‌های تراشه موجود در ست
 • تجهیزات موجود در ست ونتیلاتور خرطومی
 • کارخانه و برند تولید کننده
 • محصول تولید شده در داخل یا خارج از کشور
 • تکنولوژی و طراحی‌های نوین در ساخت محصول

در انتها

ست ونتیلاتور خرطومی‌ در واقع رابطی بین لوله تراشه و دستگاه بیهوشی در حین بیهوشی است؛ که تامین کننده گازهای تنفسی مورد نیاز فرد در حین عمل جراحی است. این ست حاوی تجهیزات مورد نیاز در حین بیهوشی می‌باشد؛ که محتویات ست در انواع مختلف آن متنوع است. این خود عامل مهمی‌در متغیر بودن قیمت ست‌های ونتیلاتور خرطومی‌در بازار به شمار می‌آید.

 شما برای بررسی ویژگی‌های انواع مختلف ست ونتیلاتور خرطومی ‌و قیمت هر یک می‌توانید به وب سایت طب پایتخت مراجعه کنید. طب پایتخت امکان خرید آنلاین محصولات با کیفیت با امکان ارسال سریع در کم‌ترین زمان را فراهم کرده است.